TV - Нека обсъдим най-подходящите за игра

Дискусия за всички и всичко свързано с gaming :)
Отговори
Потребителски аватар
niki_
Контакти:
Console Master
Console Master

Re:

Мнение niki_преди 1 месец

Дис-респект за вас с Демона :lol: ( ама Велико Търновото си е класика, признавам ! :D :yes: )

Колкото до темата, започваме да дерайлираме от готиният и информативен за останалите разговор, chill out guys :-) :-)
Последна промяна от niki_ на 22 дек 2018, 06:53, променено общо 5 пъти.

Потребителски аватар
me3x
Контакти:
bad-ass-muther-fucker

Re: TV - Нека обсъдим най-подходящите за игра

Мнение me3xпреди 1 месец

Хахахах
You can't choose your enemy, but you can choose how to fight

Bobi_Tupalka
Freaky Fanboy
Freaky Fanboy

Мнение Bobi_Tupalkaпреди 1 месец

Петьо (The Demon), ти си от малцината щастливци, които просто се забавляват с качествените игри, независимо кога са създадени и на какъв телевизор биват играни. :-) Аз изпитвам симпатии към плазмените телевизори за играене на старите игри, просто защото се доближават силно до кинескопната технология като предимства, но са и по-щадящи очите. Най-вече ги харесвам заради чудесните достоверни цветове и замаскирването на едрата пикселизация при N64, SAT, PSX. Имах удоволствието да изиграя почти цялата "Ocarina of time" на N64 на плазмен "Панасоник" предпоследно поколение несредствено след играен на част от играта на LCD и разликата е чудовищна в полза на плазмата. :yes:

Иначе кинескопен телевизор не бих ползвал вече, защото премигването им с 50 Херца е твърде агресивно за зрението. Дори моделите с по 100 Херца от сорта на Sony Wega трептят видимо и си личи най-вече като ги гледаш с периферното зрение, което при хората е устроено да улавя по-бързите движения в случай на опасност, отколкото при прякото гледане. При плазмите 600-те им Херца са огромен напредък и вредят по-малко, отколкото нисък/среден клас LCD с подсветка с по 100-300 премигвания в секунда. Изключвам почти всички телевизори на "Sony" в последните няколко години, чиято подсветка се управлява като яркост по друг способ, с постоянен ток вместо ШИМ (широчинно-импулсна модулация) и в някои модели с високочестотна ШИМ от порядъка на 20 000 Хц, съответно те са най-безопасните за човешкото зрение и не причиняват умора и главоболие за разлика от другите марки телевизори с нискочестотен ШИМ. В последната година високите класове LCD при марки като "Самсунг" и "ЛГ" също има малко по-висока честота на ШИМ (600 Хц и нагоре), но все пак това не премахва напълно проблема с трептенията, които повечето хора може да не забелязват пряко, но си същесвуват и вредят на очите.

п.п.: И аз предпочитам да се придържаме към темата и приятелския тон, без лични нападки. Редно е всеки да знае, че не може просто ей тъй да твърди за другите, че не разбират или нямат опит. :yes:

Потребителски аватар
RRSunknown
Console Master
Console Master

Мнение RRSunknownпреди 1 месец

Аз си отговорих на въпроса - няма да си вземам OLED скоро , едва ли ще видя някаква разлика с нетренираното си око , пък едва ли ще е много фрапираща . Имам някакви особености на очите и с тъмни очила например нищо не виждам и затова телевизора винаги е на макс яркост. Като си пускам игра и винаги си вдигам гамата с 1/4 деление от общото иначе нищо не виждам. Та ако ще горят на 2 години по- добре за мен е да заложа на по-евтиното и по- дълготрайното.Още повече, че много често ми случва да оставям игра пусната и тя да стои дълго време на един и също място. По навик не заради някаква друга причина. Просто нямам пари да си позволя качествен телевизор и да го сменям редовно.

Bobi_Tupalka
Freaky Fanboy
Freaky Fanboy

Мнение Bobi_Tupalkaпреди 1 месец

Ако избягваш последното изброено - оставянето на играта, би трябвало един OLED да ти служи вярно поне 5 години. Не съм следял какви са защитите за пикселите при другите марки OLED (всичките ползват панели на "LG"), но "LG" имат функция картината да става почти черна, когато телевизорът усети, че известно време няма движение - например при пауза на игра или филм. Виж, ако вече някой ти звънне по телефона и оставиш някоя игра просто да си работи, докато на екрана постоянно има някакво движение (обичайните леки движения или танци на стоящите на място герои в игрите, или някакви движещи се облаци или лекопоклащане на камерата в игрите с коли), тогава защитата може и да не сработи.

За яркостта вече нещата са малко по-различни, щом имаш нужда да гледаш по-светла картина. Но пък при OLED най-голямото предимство е, че картината е с толкова наситени цветове и катранено черно, че няма нужда да е с набичена яркост, за да виждаш пъстра картина в пълната ѝ красота. И обратното - ниската яркост е недостатък на течнокриталните телевизори, независимо дали с IPS или VA панели. Те тогава са с дразнещо бледи цветове и ъгълът им на виждане също спада осезаемо. Затова е добре и да сравниш на живо как ще ти се стори някой OLED като картина, докато яркостта е на около 30%. Аз лично точно на такава стойност цъкам периодично в моя приятел на неговия OLED и дори при само 30% яркост картината утрепва всеки LED на 100% яркост. :yes:

Една особеност на OLED е, че пикселите не бива да се излагат дълго време на пряка слънчева светлина. Също тогава бялото им лилавее или жълтее, но на сянка си е почти бяло.

За избор на телевизор съм на принципа "Като ще е гарга, да е рошава" и не бих се тревожил за живота на моя бъдещ OLED, защото и без това съм свикнал да гледам телевизорите на по-ниска яркост, тъй като високата такава ми натоварва очите и не обичам да се чувствам сякаш някой ми е насочил прожектор в очите.

Хубавата новина е, че в момента "Sony" и "Samsung" разаботват нови технологии за екраните на телевизорите си, при които всеки пиксел в отделен светодиод и така ще се премахне нуждата от подсветка зад екрана, като в същото време ще има по-дълбоко черно, по-наситени цветове и зрителен ъгъл на равнището на OLED, но и с дългия живот на светодиодите. "Samsung" още преди 2 години бяха обещали през 2018 година да пуснат тези модели като QLED, но вместо това пришпориха нещата заради натиска на "LG" с OLED и пуснаха своите LED модели с хитро избраното търговско наименование "QLED", което да заблуди потребителите, че е откласа на OLED. И тази година отложиха пускането на истинския QLED, а не се знае дали дори и през 2019 г. ще ги има. Всичко ще си проличи малко след Нова година на изложението CES в Лас Вегас. Мой клиент ще бъде там и чакам отзиви от него. А сегашните QLED не са нищо повече от "LED" с допълнителни нанокристали, които светят по-ярко при преминаване на светлината от подсветката през тях и така сепостига около 10-15% по-ярка и цветна картина. Точно същата технология, която "Sony" въведе преди 6 години под собственото търговско наименование "Triluminos". Истинските QLED, които се очакват догодина или по-догодина, ще са с рязко по-високи цени и няма да се учудя, ако дори надминат цените на OLED-ите с оправданието, че поне са по-издръжливи и по-малко подлежащи на прогаряне на панела.

Потребителски аватар
RRSunknown
Console Master
Console Master

При мен няма шанс изобщо да бъдат изложени на слънчева светлина защото телевизора е в особено сенчеста стая и има дебели щори.

Потребителски аватар
me3x
Контакти:
bad-ass-muther-fucker

Мнение me3xпреди 1 месец

Или когато забравиш да си пиеш хапчетата за няколко дни...

Потребителски аватар
epedos
Контакти:
Console Master
Console Master

Мнение epedosпреди 1 месец

бате не станахме ли на 40 аре стегайте се ви ева в дечурлигата :lol: Преебахте хубавата тема.

И аз мисля OLED с PS5 на лаунч да дебна, ама гледам от 2.3 метра и май 55" ще ми е добре. Сега съм с 55" фул хд бравиа на 3 години и уж ми е добре, ама ми потекога лигите от четене тук...

Иначе като варпа и демона се имам за кьорав по принцип, ама то всичко е до тренинг май.

А тая таблица с инчовете и метрите за гледане не я схванах. халп!
PS4 "who knows when" Crew

"‎И по случайност девет от десет българи слушат поп-фолк, брато,
а от нас няма по-прост пост-соц народ..."

Потребителски аватар
me3x
Контакти:
bad-ass-muther-fucker

Мнение me3xпреди 1 месец

65"@4k от 1,2м до 2,5м и тн.
Лично за мен 65" е отправната точка @4к кънтент. Проблема е, че от там нагоре ценообразуването хич не си поплюва, иначе с удоволствие бих забил.

Потребителски аватар
epedos
Контакти:
Console Master
Console Master

Мнение epedosпреди 1 месец

А защо 65? Искаш да кажеш, че на 55" няма да го усетя 4к-то ли?
PS4 "who knows when" Crew

"‎И по случайност девет от десет българи слушат поп-фолк, брато,
а от нас няма по-прост пост-соц народ..."

Потребителски аватар
me3x
Контакти:
bad-ass-muther-fucker

Мнение me3xпреди 1 месец

Колкото е по малък размера на екрана, толкова повече се намалява максималната дистанция, на която трябва да си от него, в случай че искаш да има ефект от 4k резолюцията. Максимума при 65'' е 2,5м. При 55'' е 2,1м и тн. Основната идея е, когато го сложиш в една средно голяма стая, от където и да го гледаш да получаваш търсения ефект. Именно за това, колкото е по голям, толкова по добре. Освен ако не решиш да местиш дивани, фотьойли и тн. всеки път когато решиш да го гледаш в 4к.
Образно казано: Пусни един блурей филм(1080p) на 40'' екран. Застани на 5 метра от него и гледай. Зрението го вижда като нормално dvd(480p). Но ако екрана е 85'', ще го види в 1080p. Или просто напиши нещо на екрана си и започни да се отдалечаваш от него. Идва момент в който текста става нечетлив. Просто човешкото зрение си има диапазон, който няма как да промениш.

Потребителски аватар
RRSunknown
Console Master
Console Master

Затова и при компютърните монитори най-се усеща защото ги гледаш от 30 санта въпреки, че не са големи колкото телевизорите.

Потребителски аватар
niki_
Контакти:
Console Master
Console Master

RRSunknown написа:
преди 1 месец
Затова и при компютърните монитори най-се усеща защото ги гледаш от 30 санта въпреки, че не са големи колкото телевизорите.
Абе 1 метър, 3 метра, 65 инча, 55 инча... тия статистики са много примерни, не работят нещата на хартия само.
4к разликата се вижда от ВСЯКЪДЕ, трябва да си много сляп да не направиш разлика.
55 инча от 2,30 ще видиш моментално за какво иде реч + Олед способностите и нещата са несравними.

Потребителски аватар
RRSunknown
Console Master
Console Master

E явно съм много сляп , въпреки, че не нося очила защото не виждам разлика на компютърен монитор гледан на метър а на два метра не мога да разчета стандартен текст на никаква резолюция защото буквите ми стават много дребни, ако ще да са супер детайлни.

Потребителски аватар
niki_
Контакти:
Console Master
Console Master

Не разбирам какво искаш да кажеш?
Идеята ми е по скоро за Epedos и нещата за теоритичните оптимални разстояния.
Да от растояние се губи от ефекта, но 4к/1080/480 разликата се вижда доста стабилно и от по големи растояния от колкото сухата статистика твърди.

Взимай си 55 ако не ти се гледа по голямо и ще видиш много разлика, гарантирам.

Отговори
Подобни теми
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания

Кой е онлайн

Потребители, разглеждащи този форум: и 1 гост