Пречи ли остарялата графика?

Дискусия за всички и всичко свързано с gaming :)
Потребителски аватар
vvarp
Контакти:

Пречи ли остарялата графика?

Мнение vvarpпреди 4 месеца

Остарялата графика прави игрите морално остарели. Или поне, съдейки по казаното за Half-Life (1998) и Witcher (2007), както и скандалното за мнозина мое намерение да играя не тазгодишния римейк на Shadow of the Colossus, а оригинала от 2005.

Разбира се, за броени десетилетия, черно-белите квадрати на Pong бяха заменени с милиард полигони и сме все по-близо до фотореализма.

Но толкова ли е важна съвременната графика, при условие, че често само тя е съвременна? С какво например Doom 2016 не би могъл да бъде реализиран през 2006 или 1996? Как така, една козметична промяна може да направи игра за PS2, каквато е Shadow of the Colossus, да изглежда атуално през 2018, за 300 пъти по-мощния хардуер на PS4?

И накрая, не сме ли достатъчно дърти, че графиката да не ни оказва чак такова влияние :smug:

Потребителски аватар
Claude
Freaky Fanboy
Freaky Fanboy

Re: Пречи ли остарялата графика?

Мнение Claudeпреди 4 месеца

Никога не ми е пукало особено за графика, повече за стила. Дори игри за пс2 са ми супер красиви все още. В много отношения съвременната графика не ми харесва, защото е прекалено реалистична и лъскава. Винаги бих играл ГТА3 вместо 5 например заради размазващата атмосфера и геймплея, отделно по-семплата визия остава храна на въображението.

Потребителски аватар
danailkiller
Контакти:
Console Master
Console Master

Мнение danailkillerпреди 4 месеца

Амиии аз съм от тези, които доста се водят по това как изглежда и се движи дадена игра. И тъй като човек доста лесно свиква с хубавото е достатъчно да изиграя 1-2 съвсем модерни игри после по-старите да ми грознеят. Същото важи и за анимациите - веднъж-дваж като видиш главният герой (или NPC-тата) да се движат като хора то вече по-дървените анимации на старите 3D игри (примерно гореспоменатият първи Witcher) започват да ми късат сърцето.

Като тук трябва да спомена, че през годините ние сме виждали игри, на които дадени части (я анимацията, я графиката, а защо не и самият визуален стил) са надскочили времето си и по този повод много по-трудно остаряват. Като най-глупав пример мога да спомена повечето стари 2D игри, като Link to the Past, или дори файтъри като Street Fighter II - тези игри все още се играят и държат добре, защото навремето някой на ръка си е играл да рисува точка по точка всяка анимация, създали са светове (или геймплей в случая на SF2), които са интересни и сега.

За мен най-видимо остаряват именно ранните 3D игри от PSOne и PS2 ерата, повечето от тях са не просто в малко полигони (което е преживяемо), но и са анимирани в малко точки на движение, доста и счупени движения сами по себе си и повечето и самите им engine-и не успяват да държат и кадри. И при тях има изключения естествено, някой са направени видимо по-добре от други, но на мен специално тези неща ми пречат.

Дори едно от най-любимите ми RPG заглавия - Final Fantasy VII остаря толкова, че вече не мога да го играя със същото удоволствие. За разлика от него съвсем леко подобреният начин на показване на героите в Final Fantasy VIII и после в IX все още се държи достатъчно добре, за да не дразни толкова.

И естествено говорейки за стил, то си има игри, които са толкова добре откъм арт дирекция и използване дори на малкото полигони, които са им позволявали системите, че и до ден днешен са чудесни. Сред тях е примерно Okami, Soul Reaver, дори Mario 64, Wind Waker и т.н.

Но така де, всеки е в правото на собственото си мнение и собственият вкус, беше ми много интересна дискусията в @vvarp в темата за Shadow of Colossus и съжалявам ако съм го обидил или показал по някакъв начин, че си налагам мнението. Показаните от него шотове накрая наистина показват стилистична разлика, която аз не оцених - радвам се, че има хора, които я оценяват все пак.

И така де, да не пълня темата с глупости, нека и останалите кажат, че ми стана интересно :).
The jedi's gotta do, what the jedi's gotta do!

Потребителски аватар
epedos
Контакти:
Console Master
Console Master

Мнение epedosпреди 4 месеца

@vvarp: При SOTC ми е скандално да я играеш на пс2, но само заради фреймрейта, тя си има 16:9 и прогресив скан на пс2, не й е графиката проблема, тбх. Просто не съм се изказал достатъчно ясно ;)

Ранните 3Д игри са зле остарели, но Уичъра дори не е сред тях. Ако гледаме конзолите, може да се каже, че вече сме 4-то поколение 3Д игри и бих окачествил единствено първото като неиграеми. Разбира се, не само графиката играе роля да са неиграеми, за всичкото това време много се развиха и как се играят самите игри. Докато през пс1-пс2 ерата повечето игри се опитваха да напипат точните контроли и механики сами за себе си, то вече повечето 3rd person игри се играят по един и същ начин.

Шадоуа е направила всичките тези неща правилно преди 12 години и затова и без графичния римейк си остава безсмъртна, имхо.
PS4 "who knows when" Crew

"‎И по случайност девет от десет българи слушат поп-фолк, брато,
а от нас няма по-прост пост-соц народ..."

dra6ko_second_chance
Console Master
Console Master

Мнение dra6ko_second_chanceпреди 4 месеца

И аз мисля че ранните 3D игри губят най-много.Много са зле просто визуално.Даже и идеята да е супер добра,графиката отблъсква,освен ако не е някой fighting,където може да се прежали.
Иначе старите 2D и 2.5D за мене лично са достатъчно все още така добри.Споделям това като визия тъй като отскоро цъкам на Saturn и мога да направя някакво сравнение.

Потребителски аватар
cain
Moderator
Moderator

Мнение cainпреди 4 месеца

Принципно не. Кефи ме пиксел арта, кефят ме игри правени да изглеждат като с Idtech 1, разцъквам с удоволствие игри на по ~18-19 години. Но ако тепърва ставах геймър, ако примерно съм бил в кома 30 години, събуждам се и ми покажат Doom и Doom 2016 даже и за секунда няма да се поколебая и ще избера хубавата графика.
Та в този ред на мисли вълната от ръбати и ретро изглеждащи игри е насочена предимно към хората които са израснали с подобни игри и им се играе по тънката струна. И изобщо наблюдавам намаляване на темповете на подобряване на графиката. Скока от четвъртата генерация конзоли (snes, smd) към петата беше огромен, революционен. От петата към шестата беше много впечатляващ, от шестата към седмата беше ок-ish и последния скок честно да кажа не беше нищо особено. Дали заради технологични ограничения или заради все повече приближаването към фотореализма графиката ще тъпче все повече на едно и също място и се надявам разработчиците да спрат надпреварата за фотореализъм и започнат да вкарват повече арт в игрите.
Кел файда от това че енджина рендва 100 000 тревички които се поклащат от вятъра, ще спра да му обръщам внимание точно след 1 час. Искам гледки които да ги запомня като къщата и нивата в Clive Barker: Undying. Или пък нивата в Shadow man.
PC mustard race

Потребителски аватар
RRSunknown
Console Master
Console Master

Мнение RRSunknownпреди 4 месеца

Много актуална за мен тема - от два дена се мъча да играя Medal of Honor Allied assault, една любима моя игра класика - проблема е обаче , че поради староста си предлага само 4:3 аспект и не поддържа нативната резолюция на монитора ми. И става един голям мазньоч защото едно 4:3 не успях да пусна - видеокартата ми автоматично разтяга картината и всички стават с пипонести глави и второ, че каквато и резолюция да пусна текстурите се размазват и текста става нечетим. След четене по форуми и ровене по конфиг файлове и регистри успях да излъжа играта за резолюцията обаче се появи друг проблем - целия интерфейс стана малък- няма оправия, и field of view-то се обърка тотално и единствения начин да се оправи е да се въвежда ръчно от конзолата след всеки лоад и всяко пускане на ново ниво. Направо ми мина желанието.

И да - дървенее и ми грознее играта , развалих си хубавия спомен само , AI -то е първобитно, а си го спомням като много добро.

Потребителски аватар
cain
Moderator
Moderator

RRSunknown написа:
преди 4 месеца
И да - дървенее и ми грознее играта , развалих си хубавия спомен само
И аз съм забелязал с подобни игри които са били реалистични за времето си, като ранните COD и MOH. От друга страна нямам проблем с Quake 1 или Quake 2. Предполагам въпреки че не ги асоциират с "арт" игрите пак носят нещо уникално със себе си
PC mustard race

Потребителски аватар
Rinaldo
Контакти:
SEGA Sage
SEGA Sage

Мнение Rinaldoпреди 4 месеца

Всичко зависи от настройките на ума, графиката, търсенето и предлагането (не, не става дума за пари), опита, възприятията , мисленето и тн... За нещо красиво, умно, приятно, нещо което изглежда интелигентно, забавно, нещо По- ...(примера със шадоу оф колосус)... или като за пример в старите времена Шенму и как малко хора разбираха, че се крие нещо специално в самата игра, така и си остана само някой го осъзнаха... Ето, аз бича няколко стотин часа, вече на "морално" остарялата СТО онлайн, която вече стана на цели 8 години и хората в играта си го празнуват с 8 year anniversary content...

Защо, като цялото хората не обичат стари игри и ги мислят за грозни като мине време... то така е с филми, хора, книги, музика, някой му викат модата била такава и понякога старата мода се завръща... Хората еволюират бавно, бавно, като охлювчета... а технологията така бързо с темпо на препускащ кон. Хората не искат да изпуснат новото на момента, защото знаят, че този момент на ново, ще изчезне и ще стане нещо старо за това му се вика момент (временна спирка, която отминава), но новото не означава автоматично по-добро... кой все още иска да играе на Понг примерно... Някой хора играят стари неща, знаейки това, за да си припомнят какво е било едно време, а всички виждаме, че нещо ново не значи, нещо по-добро... и в тази връзка се играят стари неща, защото са запазили нещо по-добро от това, което се предлага в новото... Така е за всичко в живота, особено, когато всички имат "някакви очаквания", очакванията, че постоянно, ще има нещо, ново, яко, по-добро, по-интелигентно, по-красиво и тн, но истината, е че само единици изпъкват от време на време, няколко единици правят мнозинство, защото изпъкват много повече от всичко останало и се прави грешката, че тези изпъкващи водачи, титани и гении, ще поведат всички в новата ера.

Е деба и новата ера, нали така... да се играе на ново поколение конзола на игра от половин десетилетие преди нея... Технологичния и интелектуалния напредък се бъркат... Така и в живота - наскоро едно момче така се обърка, искаше да ми каже, че ходещите в университета ставали умни и аз му обяснявам, ти ако не си умен, колкото и да ходиш някъде си умен няма да станеш... и хората бъркат.. особено, ако момчето било ходило на олимпиади по физика и в главата му само сборник със задачи с тяхното решение, а това е заучено знание, без да се мисли и покрай нещо как го хвалят хората, бил знаел, бил първи на олимпиадите и тн... знаел (сборника със задачи), ма дадоха ми пари и ме пратиха в англия да уча там при по умните англичани... Човек трябва сам да създава, а не да копира и да си мисли, че вече ехе това бил правилния начин, как бе... are you ok in the head?... И в игрите е така... кои обича тия компании и пичове, дето постоянно копират, другите игри ? А се кефим на тези, които са показали, нещо ново и различно, нещо по-красиво и по добро, дори бъркаме понякога, че нещо е по-по най самото защото носи нещо различно... Хубаво, научил си се да копираш, но няма нужда да го знаем.. сега от тук нататък мисли и създавай нещо ново... Това е прогреса... Така, че гледаме, масата от копирачи и чакаме някой аха аха да вземе да изкачи следващото ниво... ааа онзи успя, яко... ма аде само той не става... еха... ма и друг успя... някой трети, четвърти, пети? и... ааа ето още десетима и после , ма те копират първите двама... иб*хти, толкова чакане, очаквания и надежди.... :) И така логично на нас ни харесват старите неща, защото някой е успял да покаже нещо там. За това и за пример се учат старите философи от античността Сократ, Аристотел и тн и дори от близкото съвремие Нитше, Фроийд, Маркс и тн или пък по физика се учат също и учените и техните открития от средновековието (така наречените тъмни векове) - Ма чакай, дай да учим за Стийв Джобс примерно? що бе?!? Ма създал технология и тн! Ма тая технологията остарява с такова темпо, че си нямаш и на идея... я иди разбий, теорията на Айнщайн примерно и откритията му... Кажи на Нютон, че законите му са остарели... ма такова онакова вика детето, мъчейки се да осъзнае нещо... Какво трябва да осъзнае детето? Че, вярата в технологиите, е нещо остаряло вече, дори чакайки този момент на новото, нали това е момент, моментът идва и си отива, понякога остава нещо малко, през повече време нищо (спомен за нещо, моментно- Магията).

и тн.

Та логично пречи ли? Хем пречи, хем не пречи- но това е грешно разбиране и всъщност няма значение, защото тя е момент, които идва и си отива, и хората не искат да изпуснат момента (за всичко в живота). Като го изпуснат ходят да си наваксат.. Не е ли така.. Не искат да са назад от другите. :) И гледат и хвалят това онова, ма все нови неща и се чудят защо не ги харесва човека отсреща, той не разбира за това, ма какъв хубав як филм, щял да излиза след година, ма тая игра я чакаме от 3-4 години, ще е мега яка!, ади бе, ни можеш да ме заблудиш. :) Или логично минал е от там и за него са стари неща... или още по логичното разбрал е за този бъдещ момент, който всъщност е вече остарял... Но децата не обичат да им се разваля магията и псуват ли псуват ли този старият, дето ги разбира нещата, дали да ги остави в заблуда или да ги научи... знаейки вече и техните реакции преди това... търсейки само този който няма да го напсува от незнание, а този който ще му благодари, че са му отворили очите, но той всъщност и това не търси, защото избора не е негов, а на този отсреща. :) Но той също избира, да обясни или да си не...

Потребителски аватар
RRSunknown
Console Master
Console Master

Там е по-особена ситуацията - нещото което ми изниква като асоциация като се сетя е Crystal Clear - всичко изглежда чудесно. Всичко е на блокчета обаче няма грам размазване - фигурките са елегантно прости .Просто такава естетика са избрали - тип Марио 64 дето не остарява.

За конзолите искам обаче да поговоря понеже стана дума по темите - PS2-ката ми е неиграема на сегашния телевизор , на книга някои игри поддържат Wide screen и прогресив скан но резултата поне при мене е плачевен. Открих, че нещата се пооправят на някои игри с промяната нa PAL към NTSC (Resident evil 4 ) но далеч не със всички. Затова като ме хване носталгията и реша да цъкам го правя на един CRT монитор който не е The best но при него е далеч по-добре картината. Обаче това което не оправя монитора е фреймрейта - прословутия SoC ми беше първата игра която играх на PS2-ката си и го играх ВЪПРЕКИ шибания фреймрейт и лага заради всичко останало. Колко пъти са ме убивали и съм псувал заради падане на кадрите не е истина. И понеже така се е случило, че притежавам God of War 1 и 2, Ico, Shadow of the Colossus, Resident Evil 4, Metal gear 2 и Metal gear 3, Okami , Devil May Cry 1 и 3, Final fantasy X едновременно за PS2 и за PS3/PS4 HD версиите съм ги сравнявал телевизор до телевизор и разликата е видима и в управление и в цялостен кеф от арта на играта.

За Wii при мен нещата са по-сложни - особената резолюция и аспект който предлага конзолата за най-добрата си графиката с компонентните кабели предполага някъкъв много рядък Wide CRT голям монитор какъвто съм виждал много много рядко във всекидневните си обикаляния по домовете на хората. И тъй като моя CRT си е най-обикновен квадратко а LCD телевизора ми не се понася с нищо което не е на натианта му резолция при мен се получава парадокса Resident Evil 4 да изглежда сто пъти по-добре на CRT-то от Wii версията му която също имам и която е НЕИГРАЕМА - всичко ми все едно полято със зехтин и не виждам нищо на 5 метра от мен в резултат на което на WIi версията с упорство съм стигал до едно място в началото където ме замеряха с молотовки и аз просто не ги виждах за да ги уцеля от размазаност - за разлика от PS2 версията където се оптличаваха кристално ясно. Зелдата Twilight също ми грознееше но там оправих нещата с намаляне на шарпнеса докрай - уви това грам не помага на резидента.

Еми сори ама RE4 ХД който си купих за PS4 няма нищо общо -най-сетне видях за пръв път истинската графика.

Старкрафт - и за нея няколко думи - колкото и да съм пурист беше стана неиграема - преди да я пачнат миналата година беше станала неиграема -картата се плъзгаше с огромна скорост и пикселите бяха майонеза и то развалена. Няма да се учудя ако про геймърите са играели на квадратни монитори 19-ки. И ако PS2-ката и PS1 ми работят чудесно същото не може да се каже за компютрите ми които обикновено съм ги сменял просто защото са дефектирали, а и едва ли има много хора които разплагат с комплект компютри от всяко поколение и място да ги държат.

Изобщо 3д графиката остарее ли нещата стават ташак , 2d-то се държи стоо пъти по-добре - редовно си преигравам аркади и 8/16 битови игри които не ме дразнят грам , пусна ли си ранно 3д обаче в повечето случаи само съжалявам, че съм си развалил спомена.
Книгата си е все книга - все може да си я четеш но игрите са правени за даден хардуер и като ги пуснеш на нов защото нямаш вече стария става проблем.

Потребителски аватар
cain
Moderator
Moderator

Ps2 е неиграема на днешните телевизори не заради самата графика ами заради броя на пикселите. Представяте ли си да пуснат пс2 игрите на вита. Народа ще се избие да купува хендхелда
PC mustard race

Потребителски аватар
RRSunknown
Console Master
Console Master

И аз това съм съм написал - и си важи ситуацията за оригиналните игри и римастърите в контекста на съвременните условия.
Както казах сравнявал съм примерно God of War (и други) PS2 и HD и при всяко положение HD радва повече просто защото е по-добро. НЕ че ми "пречи" в буквалния смисъл но няма и никакво предимство и смисъл да играеш старото когато разполагаш с ново.

Потребителски аватар
andycole
Контакти:
Console Master
Console Master

Мнение andycoleпреди 4 месеца

Вчера си пуснах Parasite Eve 2 за ps1 на 55 инча тв през ps3. Без филтъра за замазване буквално картината е нечетяема, само огромни кубове. Със smooth филтъра става ок, дотолкова че поне мога да видя какво се случва на екрана :lol: PS1/N64/Saturn ерата като 3d игри в момента може да се преглътне само от стар геймър, който ги е играл навремето.

Стари конзоли на голям hdtv е много голяма греда, наистина трябва да се пази CRT, за олд скул гейминг, ама и те са по 80 кг и като ковчези.На качествено CRT с RGB нещата са тотално различни обаче.

На мен по-скоро обаче ми пречи остарелия геймплей. Сега играя Crash N Sane Trilogy и това че геймплейно е същата като игрите за пс1 вече си личи че това е супер остарял дизайн. Въобще целия trial & error подход в нивата, скоковете с хирургическа точност и тнт са нещо което доста ме дразни в някои стари игри.

Потребителски аватар
Claude
Freaky Fanboy
Freaky Fanboy

Мнение Claudeпреди 4 месеца

Миналата година минах пърфект дарк и банджо на н64 на хдтв и ми хареса. Всичко е в съзнанието ви.

Потребителски аватар
vvarp
Контакти:

Мнение vvarpпреди 4 месеца

Има нещо такова. Аз много късно (до)играх неща като Majora's Mask, Vagrant Story, Final Fantasy VII и едва преди година минах Soul Reaver, въпреки че се каня откакто е излязал. Естествено, не е същото като преди 15+ години, но графиката не ме подразни, тъкмо напротив.

Колкото за качествата на самата графика, до времето на разните 16-битовки, 2d-то беше навъртяло 20 години, докато 3d-то тепърва навлизаше. Atari 2600 също е с двуизмерна графика, ама явно не е достъчно.

За останалото, трябва ли да се купуват нови издания, барабар с нов хардуер, при условие че разполагаш със старите? И колко пъти? Да речем, че след 2-3 години на човек му се доиграе пак Resident 4, но вече е с 4K телевизор и PS5. Купува същата игра за пети път?

Голямото предимство на двуизмерната графиката е, че се скалира лесно. При 3d-то, без да се бърника в самия код, няма как да се получи добра картина при съвременните екрани. Проблемът е по-скоро решен за PC, заради отвореността на самата платформа. При конзолите обаче само се задълбочава, защото се създаде прекалено печеливш пазар за портарини, псевдо-римейкове, даже емулирани версии. Лично, не виждам предимство в това да купувам "официални" портове на неща като Resident 4, Okami или Bayonetta, след като емулацията и изданията за PC вадят същите и по-добри резултати.

Потребителски аватар
cain
Moderator
Moderator

Е колко да е лесно скалирането? Не трябва ли да се прерисуват спрайтове (ако не са в HD). При 3д-то лошото е ако няма добри текстури седи малко замазано, но скоро пробвах Rune oт 2000 na 1080p и си изглежда съвсем читаво.
PC mustard race

Потребителски аватар
epedos
Контакти:
Console Master
Console Master

Нищо не е в съзнанието ни, всичко е в ТВ-тата ни :D As simple as that.
cain написа:
преди 4 месеца
Е колко да е лесно скалирането? Не трябва ли да се прерисуват спрайтове (ако не са в HD). При 3д-то лошото е ако няма добри текстури седи малко замазано, но скоро пробвах Rune oт 2000 na 1080p и си изглежда съвсем читаво.
Той май визираше от едно ТВ на друго за едно и също издание - 2д спрямо 3д игри, не портове? 2Д игрите наистина по-добре се скейлват на днешните тв-та като че ли.

@vvarp , Soul Reaver-а специално тия дни нещо му се точа и аз, ако @andycole все пак ми услужи с псп-то си за пътуването, което ми се очертава следващия месец. Вижда ми се напълно играема, за разлика от Tomb Raider-ите от същото поколение, което само доказва, че съвсем не е графиката това, което прави игрите неиграеми.

"‎И по случайност девет от десет българи слушат поп-фолк, брато,
а от нас няма по-прост пост-соц народ..."

Потребителски аватар
king_of_the_universe
Контакти:
The New King of Hyrule
The New King of Hyrule

Мнение king_of_the_universeпреди 4 месеца

Остарялата графика пречи само на игри, които разчитат почти изцяло на графика.
andycole написа:
преди 4 месеца
Вчера си пуснах Parasite Eve 2 за ps1 на 55 инча тв през ps3. Без филтъра за замазване буквално картината е нечетяема, само огромни кубове.
Играй ги на РС екран. Друг въпрос, че РЕ2 е слаба ракия. РЕ1 мога да ѝ се накефя във всеки 1 момент.
Don't shoot! I'm a human!

Потребителски аватар
Pchelata
Контакти:
Console Ninja
Console Ninja

Мнение Pchelataпреди 4 месеца

andycole написа:
преди 4 месеца
Вчера си пуснах Parasite Eve 2 за ps1 на 55 инча тв през ps3. Без филтъра за замазване буквално картината е нечетяема, само огромни кубове.
Пробвай да си пуснеш някоя от трите части на Tomb Raider ,да видиш за какви кубове става на въпрос.Беше ми голям мерак да ги изиграя отново,но даже не успях да се ориентирам на къде трябва да ходя в играта.Наистина старите игри са само за CRT телевизори,никакви филтри в този случай не вършат работа!

Потребителски аватар
epedos
Контакти:
Console Master
Console Master

king_of_the_universe написа:
преди 4 месеца
Играй ги на PSP екран.
FTFY. :lol: