Пречи ли остарялата графика?

Дискусия за всички и всичко свързано с gaming :)
Потребителски аватар
king_of_the_universe
Контакти:
The New King of Hyrule
The New King of Hyrule

Re: Пречи ли остарялата графика?

Мнение king_of_the_universeпреди 3 месеца

Демек, пречат новите телевизори, а не старата графика. :)
Don't shoot! I'm a human!

Потребителски аватар
danailkiller
Контакти:
Console Master
Console Master

Мнение danailkillerпреди 3 месеца

king_of_the_universe написа:
преди 3 месеца
Демек, пречат новите телевизори, а не старата графика. :)
В някакво отношение това е най-точното описание на положението ако говорим за PS1/PS2 ерата. Аз още преди години започнах да си търся някакъв читав и малък Sony Trinitron или Mitsubishi Diamondtron - там примерно 22" или нещо такова, който да се ползва само и единствено за старата ми генерация конзоли - защото аз още си пазя и PS2-то с всичките му игри и хакнато ми Wii.

Но не попаднах на нищо читаво, хем доста години рових и в OLX (тогавашният продавалник) и eBay - може би малко късно съм се сетил ли знам ли... Но да, аз до последно имах едно старо JVC CRT, на което с кеф си пуснах FF XII да поцъквам така чат-пат, но то беше 28" и изключително голямо - няма къде да го държа вече и се наложи да се разделя с него.

Докато един 20-22" винаги ще му намеря място в някой шкаф и ще го вадя като ме цапне ретро вълната ;-). Това ако успея да намеря де...
The jedi's gotta do, what the jedi's gotta do!

Потребителски аватар
RRSunknown
Console Master
Console Master

Мнение RRSunknownпреди 3 месеца

На Wii след страшно много четене по форуми установих, че идеалния му телевизор е широкоекранен CRT -HD ready. Такъв телевизор съм виждал само веднъж .

Потребителски аватар
ZaG
Контакти:
Console Master
Console Master

Мнение ZaGпреди 3 месеца

Много интересен въпрос. Често съм го дискутирал с един приятел който си пада малко graphics whore (само малко).
Лично за мен, старата графика не пречи. Нямам никакъв проблем да разцъкам SNES игра и да й се насладя на макс. Разбира се някои игри остаряват по лошо от други, но това не ми попречи да се изкефя на Parasite Eve примерно. Та за мен старата графика не е проблем, не е проблем но до едно време. Мисля че едва ли ще се искефя много много на 8битово рпг (примерно оригиналното фф1, въпреки че обожавам 16бит ремейка), а атари игра не искам и да докосвам. Атарито просто е преди моето време и мисля че е единствената платформа която наистина бих нарекъл изцяло морално остаряла.

И тук идва въпросното приятелче. Той от скоро започна да играе игри, никога не е бил геймър но един ден го конвертирах и сега цъка много. Първата му конзолка беше пс3, като преди това е разцъквал някакви неща с мен на пс2. Много, ама много трудно му беше да подхване някоя игра която е преди пс2 чисто и просто защото графиката му е грозна. Малко по малко се открехна към 16 битовите игри но 8 битовите и 3д пс1 игрите са му АД. Едва го накарах да пробва МГС1 и въпреки че е див ама ДИВ зелда фен, не ще да докосне най старите игри от поредицата.

И от тук идва моята теория - на човек не му пречи графиката която е изпробвал в правилния момент. Мозъкът му се е нагодил към нея веднъж и може да превключи към нея отново без да му пречи. Разбира се може да привикне и към такава която не е, но няма да е приятен процес и ще иска бая мотивация. Мен трудно някой ще ме накара да докосна атари игра, примерно иначе сигурно ще свикна с визията. Но тук сигурно го има и другия аспект че атари игрите са и геймплейно остарели прекалено много, докато примерно НЕС игрите бих казал че все още имат напълно адекватни механики и дизайн.
Fight for those you have lost and for those that you dont want to lose !
Изображение

Потребителски аватар
RRSunknown
Console Master
Console Master

Да ти кажа често - пречи му доста често, просто си разваляш спомена - и Epedos го е установил с Макс пейн както беше писал в съседната тема.

Потребителски аватар
vvarp
Контакти:

Мнение vvarpпреди 3 месеца

Има резон в теорията на ZaG. Но и аз бих я генерализирал.

Това, което пречи всъщност е липсата на въображение. Или по-точно, загубата на въображението, защото сме заобиколени от все по-детайлни и визуално натоварващи форми на забавление. В един момент, мозъкът свиква да получава всичко наготово и спира да си прави труда да допълва липсващото. Затова също все по-малко хора четат.

Потребителски аватар
RRSunknown
Console Master
Console Master

Няма въображение което да ти помогне да видиш през пикселизираната мъгла , която не е изглеждала пикселизирана на стария монитор.

И нещо несвързано с графиката - понякога просто механиките остаряват - наскоро пробвах да играя Балдурс гейт - игра която ми е в топ 15 , кефи защото съм свикнал обаче постоянно има едно дразнение в контрола и интерфейса.

Потребителски аватар
epedos
Контакти:
Console Master
Console Master

Мнение epedosпреди 3 месеца

Значи викаш мога и нея спокойно да изтрия от беклога? :lol:
Вярно е това, което vvarp написа, аз дори съм го усещал буквално: пъна се на някоя стара игра да усетя какво трябва да е това мазно петно на стената и си викам е не мога, виждам го какво е, какво са искали да направят дивелъпърите, ама нещо не ме впечатлява :D
MGS1 рулира, обаче. Прекалено е филмова и те потапя напълно в историята за да не хване някого дори и сега, па макар и грозна. И то не само чрез синематици, а и чрез самия геймплей.
PS4 "who knows when" Crew

"‎И по случайност девет от десет българи слушат поп-фолк, брато,
а от нас няма по-прост пост-соц народ..."

Потребителски аватар
RRSunknown
Console Master
Console Master

E аз оригинала пробвах - има enhanced едитион със съвременни резолюции, оправен интерфейс и контроли.

Raziel
Mobile Gamer
Mobile Gamer

Мнение Razielпреди 3 месеца

Много сте капризни по тема графика.Има някой игри които си оставят класика и се играят въпреки графиката.Днешните игри залагят само на графиката и геймплея куца.Имам пс3 и на него играя пс2 и пс1 игри.Имам Сони Бравия full Hd телевизор и на него съм играл RE1 Soul Reaver Spyro 3.Rayman.Dino Crisis двете части Quake 2.Muppet Monstar и нямам никакъв проблем с графиката и игрите си изглеждат прилично.Напс3 пс2 игрите които съм играл са MDK2 Time Spliters 3 и си идгреждат ппелично Единствените игри които съм ги играл и не изглеждат прилично са Tomb Raiders за пс1.Нямам нищо против да играя старите игри.Но те ако имат някакъв Remake ще го приветствам.Игрите за пс1 повечето от тях съм ги играл веднага след тяхното излизане.

Потребителски аватар
danailkiller
Контакти:
Console Master
Console Master

Raziel написа:
преди 3 месеца
Имам Сони Бравия full Hd телевизор и ... нямам никакъв проблем с графиката и игрите си изглеждат прилично.
Брат трябва да ми обясниш как го правиш това - аз дори на моето малко 40" Sony (1080p) не мога да виждам нормално PS1/2 игрите, много мажат независимо какво бутам по графичните настройки. Просто скалирането не е много кадърно направено.

А да не говоря как ми се виждат тези игри на 4K телевизора, там дори Switch-а не сменя да закача (само на 40" го пускам), защото е пълен ташак.

Потребителски аватар
RRSunknown
Console Master
Console Master

И за се зачудих.

На PC по-бива, успях да си настроя графиката на Allied Assault и вече пукам швабите

Raziel
Mobile Gamer
Mobile Gamer

danailkiller написа:
преди 3 месеца
Raziel написа:
преди 3 месеца
Имам Сони Бравия full Hd телевизор и ... нямам никакъв проблем с графиката и игрите си изглеждат прилично.
Брат трябва да ми обясниш как го правиш това - аз дори на моето малко 40" Sony (1080p) не мога да виждам нормално PS1/2 игрите, много мажат независимо какво бутам по графичните настройки. Просто скалирането не е много кадърно направено.

А да не говоря как ми се виждат тези игри на 4K телевизора, там дори Switch-а не сменя да закача (само на 40" го пускам), защото е пълен ташак.
Всеки има различни претенци към графиката.Ти като по претенциозен човек явно неможе да ти се угоди аз към настройките не съм барал нищо и игрите си изглеждат прилично за мену.В това няма никаква логика щом имам пс3 да не си играя пс1 пк2 игрите на LCD Full HD защото е по добре щели да изглеждат на монитори или телевизори които не подържат Full HD това е абсолютно безумие.Тези игри съм ги играл на телевизори които нямат HD и са от старите и мога да кажа дори че изглеждат на тях дори по зле.Никой неможе да ме убеди в обратното.Но вие по тема гпафика сте много капризни.Имам тези пс1 игри на псп и не виждам някаква бомбастична разлика като ги играя на HD телевизора.А някои от вас играл игри на xbox one игри за classic xbox.На xbox one тези игри изглеждат значително по добре.А забравихте да кажете също че и на пс4 можеш да играеш игри за пс2 но само от стора които са дигитални те имат минимални подобрения.Никой не сподели нищо по тези теми.

Потребителски аватар
RRSunknown
Console Master
Console Master

Съвсем не са малки подбренията защото оправят точно резолюцията. Не разбрах само как играеш PS1 и PS2 игри на тройката.

Потребителски аватар
king_of_the_universe
Контакти:
The New King of Hyrule
The New King of Hyrule

Мнение king_of_the_universeпреди 3 месеца

Raziel написа:
преди 3 месеца
А някои от вас играл игри на xbox one игри за classic xbox.На xbox one тези игри изглеждат значително по добре.А забравихте да кажете също че и на пс4 можеш да играеш игри за пс2 но само от стора които са дигитални те имат минимални подобрения.Никой не сподели нищо по тези теми.
Е, то колко хора във форума имат Бокса (и го пускат по-често от другите платформи), че да споделят? :D

На PS4 имам дигитална Wild Arms 3, но тя е една от малкото игри с видими подобрения - в HD. (Почти) всичко добро за PS1 и 2 тука сме го играли, когато сме имали повече време. Сега за новите заглавия нямам достатъчно време, а Сони ще ме карат да дабъл дипвам дигитално за игри, които съм играл и имам на дискове. Няма как да стане. :D Иначе PS2 игри съм пускал на 40 инчово ТВ НД - грозотийка си е, но се преглъща, ако играта е екстра. PS1 игрите на малкото екранче на PSP изглеждат поносимо.

Но пак ще кажа, че графиката остарява само при игрите, които разчитат на нея. Остарява ли графиката на Супер Марио? Едва ли. Дори при ФФ7 с всичките му ФМВ-та ръбовете не накъртват, защото геймплеят е пипнат, историята и героите са интересни, а играта изобилства с неща за правене.

От друга страна скапаната графика пречи на много съвременни игри, които са правени с размах и цел да създават огромни игрални светове. Няма как скапаната (а не стара) графика да не пречи на джобните Монстър Хънтъри или на ролевките за Уий. Не мога да преглътна нови игри с претенции, чиято графика ги спъва прекалено много. Но тук говорим за скапана, а не за остаряла графика - графика, която не се съобразява с техническите възможности на съответната конзола. Навремето как са докарвали визуални чудеса с няколко мегабайта памет.
Don't shoot! I'm a human!

Raziel
Mobile Gamer
Mobile Gamer

] Имам пс3 60 gb и си работи много добре колкото невероятно да звучи.А това видео показва че съм прав

Потребителски аватар
RRSunknown
Console Master
Console Master

Чакай сега, нищо не доказва това видео - не може да сравняваш емулацията на PS3 с оригиналните конзоли включени към HDTV.
И аз имах такъв PS3 само, че той изгоря и не вярвам някой от форума да има такъв късмет като твоя да му работи супер подобна конзола :)

Даже обратното казват във видеото , че на големия телевизор въпреки Ъпскейлинга се виждат гадни джаги , че не изглежда толкова добре (3:17 минута) и, че има линии и накрая пак повтаря, че изобщо не изглеждало толкова добре колкото на CRT.

Raziel
Mobile Gamer
Mobile Gamer

RRSunknown написа:
преди 3 месеца
Чакай сега, нищо не доказва това видео - не може да сравняваш емулацията на PS3 с оригиналните конзоли включени към HDTV.
И аз имах такъв PS3 само, че той изгоря и не вярвам някой от форума да има такъв късмет като твоя да му работи супер подобна конзола :)

Даже обратното казват във видеото , че на големия телевизор въпреки Ъпскейлинга се виждат гадни джаги , че не изглежда толкова добре (3:17 минута) и, че има линии и накрая пак повтаря, че изобщо не изглеждало толкова добре колкото на CRT.
То никой няма CRT телевизори дето са като тухли а аз между двата варианта невиждам кой знае какви рразлики.А пак казвам че на пс3 с емулация тези игри си изглеждат доцре

Потребителски аватар
RRSunknown
Console Master
Console Master

Със сигурност има повече CRT телевизори (аз имам тъкмо два които съм архивирал с PS2, Cube, PS1 и първия Xbox) отколкото работещи PS3 60 gb , а 99% хората нямат нито едно нито другото , аз самия слим PS3 -ката съм я архивирал вече а ти ми говориш за работещ PS60 Gb като адекватно масово решение :crazy:

Потребителски аватар
danailkiller
Контакти:
Console Master
Console Master

Хахаха, @Raziel ти изби рибата тук - аз дори не мислех, че са оцелелели от тея 60GB PS3-ки, на мен самият три такива ми изгоряха с жълтите лампички. И да, ти реално ги емулираш PS1/2, не ги играеш на оригиналната конзола, за което ние говорим. Да не говорим, че сравняваш PSP с голям телевизор и не виждаш разликата... не знам майтапиш ли се или образно говориш по-скоро. Независимо кое от двете е то опитай при теб да сравниш истинско PS1 да закачиш и да го сравниш с твоята емулация да видиш колко ще е неприятна разликата.

Защото основният проблем, с който се сблъсква всеки с нов телевизор и стара конзола е, че новите телевизори въобще не са правени за аналогови входове или много ниски резолюции и вградените им upscaler-и са страшно жалки. Това важи дори за относително скорошните поколения, което аз забелязах скоро - сравнявах старият си 720p телевизор с нов 1080p - и двата в относително еднакви режими, но на старият PS3/360-то закачени изглеждат в пъти по-добре.

То затова и напоследък станаха доста популярни (сред сериозните ретро геймъри) външни хардуерни upscaler-и като Framemeister примерно. Които заместват почти напълно омазващите вградени в днешните телевизори.

Отговори
Подобни теми
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания

Кой е онлайн

Потребители, разглеждащи този форум: и 1 гост