Как да си направим сами физически копия на новите игри?

Дискусия за всички и всичко свързано с gaming :)
Отговори
Потребителски аватар
The Demon
Контакти:
Console Master
Console Master

Как да си направим сами физически копия на новите игри?

Мнение The Demonпреди 2 месеца

Покрай преминаването ми от конзолната на PC сцената, забелязах че физическите копия на ПЦ игри вече са история. В смисъл знаех го и преди, но все си мислех че изкарват разни физически копия, които да връзваш със стийм. :lol: Обаче реалната равносметка е, че в момента може би издават последните физически копия на PC игри и те представляват под 1-2 процент от всички излезли. Например физическото копие на Sekiro е код в кутия без диск. Май само Capcom изкараха версии на ДМЦ5 и RE2 Remake, но те дори не съществуват на пазара в UK. Може би са само за континентална Европа, не знам :) Търсех Dragon Quest XI, търсех DOA6 - steam only. :) Общо взето, последни издихания и край. :) При конзолите, въпреки че компаниите работят много усилено към тотално унищожаване, прехода ще стане по-бавен и ще има още няколко годинки.

Та общо взето съм поставен пред патова ситуация. От една страна не искам да съпортвам Sony и MS заради практиката с абонаментите. От друга, на PC не искам да съпортвам digital only практиката. :lol: Накратко ако трябва да гласувам с портфейла си, както ни учат, трябва да им тегля една майна на всички. Та стигнах до извода, че няма значение къде ги купуваш, може би GOG е най-доброто, но там няма всичко ново. Купуваш където си решиш, да съпортнеш разработчиците и ... си правиш собсвено копие за рафта.

Знам че звучи абсурдна идея, но аз все още се кефя на тези неща, дори да отпадне колекционерската тръпка. Искам просто да притежавам игрите си, по ред причини, които ще са прекалено дълги за тоя пост и ще минем встрани от същината. Идеята е че в нета все още се правят Manual-и на почти всички игри в PDF и са идеални за принтиране. Качествени DVD кутийки и празни дискове ще се намерят евтино, че даже ще са по качествени от ЕКО PS4 кутийките, дето няма човек който няма една счупена от 10-15 отваряния. :) Пълни финални копия правят в GOG, много игри не се ъпдейтват след 2рата година. Дори да са копия от хакерска група, пак стават и ще са идеални за случая. Всички орязани DLC-та, всички пачове и т.н. в една версия, която можеш да инсталираш на всякакви машини, когато си поискаш. Ти притежаваш играта без ограничения и вързани ръце! Въпроса е просто да изчакаш да спрат да я ъпдейтват. Не ме разбирайте погрешно, не подкрепям пиратството. Играта е редно да си се купи някъде, дали на конзола или в steam/ms/epic/gog и ще си я имаш хем на физическо, хем на дигитално. Но да я притежаваш независим от компаниите, нета и т.н. е безценно. Както с цел архивиране и съхраняване на гейм наследството, така и за DLC-тата и пачовете. Има игри на 4 годините, които пачове може би вече са загубени завинаги. Например Пачовете на играта PES 2016 вече не могат да бъдат свалени, защото се свалят директно от спрените сървъри на конами преди 2 години. Много е вероятно маса DLC-та и игри от последните години, да бъдат загубени завинаги, когато изчезнат от сторовете на Sony и MS. Никоя от компаниите не се интересува от тия неща, а само от пари и в момента в който изтече някой лиценз, те ги махат от сторовете.

Главнят ми въпрос е, някой има ли взимане даване с принтиране на картинки върху физически дискове? Мога ли да си купя евтино такъв принтер за домашни условия до 200 лв примерно? Хубави цветни обложки за DVD кутийките могат ли да станат с домашен принтер на лъскава хартия? Нямам никакъв опит с тия неща и ми стана интересно. В интернет някакви фирми предлагат принтиране на диск, но искат минимум бройки 10-50 или нагоре и едва ли ще се навият да принтират неща с авторски права. Дали има някакво комюнити, където правят Custom обложки за принтиране и т.н.? Вие какво мислите за идеята, заслужава ли си усилията? :) Става въпрос за предимно Single player игри, не за сървиси и мулти онли.

Потребителски аватар
danailkiller
Контакти:
Console Master
Console Master

Re: Как да си направим сами физически копия на новите игри?

Мнение danailkillerпреди 2 месеца

Ммм, тъй като доста съм се занимавал с подобни неща в рекламната агенция то мога да ти дам отговор на някой от въпросите ти:
  • Има принтери с приставка за печатане върху дискове. Самите дискове са специални, чисто бели отгоре с подобно на хартия покритие. За съжаление модели в момента не мога да ти намеря, защото съм на работа, но ако потърсиш все ще има.
  • С достатъчно добър фото принтер (среден клас мастилоструен) и качествена гланцова фото-хартия е напълно възможно да докараш много реалистични обложки. Проблемът е, че хартията ще е по-дебела от предвидената за кутийките, и ще трябва да отпечатваш 2~4 по-тестни обложките, така че да влезе някак.
  • Не съм в нещата напоследък, но ако е за малко по-стари игри обикновено се намират обложките. Ако ли не винаги можеш да монтираш PS4/Xbox One версията върху отрязък, че е за PC :-D. Иначе ето един архив с PC обложки: https://dvdcover.com/pc-games/
The jedi's gotta do, what the jedi's gotta do!

Потребителски аватар
me3x
Контакти:
bad-ass-muther-fucker

Мнение me3xпреди 2 месеца

Цветен лазерен принтер и блурей печка. Прави си блурей копия, перманентния маркер, блурей кейс с упътване и кавърче, стикер с работещ cdkey...Така или иначе няма как да печаташ върху диск това, което не съществува в оригиналния си вид :) Има различни видове хартия - по дебела, гланцирана и тн. Просто потърси лазерен принтер с възможност за печатане върху по голям набор от типове хартия. Сигурен съм че има достатъчно инфо из нета.
You can't choose your enemy, but you can choose how to fight

Потребителски аватар
The Demon
Контакти:
Console Master
Console Master

Благодаря за отговорите. Този сайт за обложките е доста добър на пръв поглед. :)

Ще проуча нещата за принтерите, които притират на дискове и дали има до 200-250 лв :) me3x ме накара да се замисля и над това че ми трябва blu ray записвачка... и това колко ще струват блу рей дискове за принтиране. Бях забравил че обикновените и двуслойните DVD-та няма да са достатъчни за най-новите игри. :) Може би за някакви по-малки индита, като Bloodstained, ще стигне и DVD-то. Обикновените записвачки са евтино, но трябва да видя как вървят Блу рейовете. Ако и те са над 200... цялата работа ще стане около 500 лв и почвам да се замислям дали ще оправдае средствата. Ако вкарам 500 лв, без да броим материалите (гланцирана хартия, кутийки, дискове) и смяната на мастилото, трябва сигурно да запиша поне 50 диска, че да има смисъл. Може и постепенно да се сдобивам с нещата, не е казано че трябва наведнъж. Интересно е дали ще намеря мастилено струен принтер за дискове до 200-250 и също искам да видя как се получават на тази специална повърхност която каза Данаил.

Потребителски аватар
RRSunknown
Console Master
Console Master

Мнение RRSunknownпреди 2 месеца

Имах такъв принтер за дискове - навремето така правехме пиратски игри за Славейков. Скъпи са консумативите .

Потребителски аватар
The Demon
Контакти:
Console Master
Console Master

E да, подготвен съм че ще са скъпи. Особено ако и си принтирам цветни ръководства. :)

Намерих някакъв много евтин, за 145 лв
Canon PIXMA iP7250
https://www.pazaruvaj.com/printeri-c313 ... 126398745/# Пише че има опция за дискове. Eй тука някакъв пич показва как принтира с него.

Тоя месец на заплата мисля да си го взима, да видя как ще излезнат принтирани дискове. :) Блу Рей записвачките, обаче вървят към 200, от това което намирам за момента. Може да започна с няколко DVD-та, така и така имам работеща.

Въпроса е сега да намеря някакви качествени DVD кутии, да не са толкова евтинджос, като тия на SONY :mrgreen: Както и дискове за принтиране. За ръководствата ще видя как ще ги принтирам. Ако имат арт, трябва да са цветни. Главната идея е да се качват фул версии на ПЦ игри. С финални пачове и длц-та, game of the year издания. Kракнати на макс за моментална инсталация и игра, където си решиш и когато си решиш или от GOG. Без стийм, без булшитс, без дмр.

Потребителски аватар
RRSunknown
Console Master
Console Master

мастилените патрони са 4 , черна и трите цвята - сменя се целия патрон, няма доливане по 30-тина лева са на патрон за 500 страници с 10 процента запълване.
Самите принтери винаги са изключително евтини консумативите са скъпи. Ако намериш машина с дюзи вместо с патрони на която само се долива мастило ще ти излезе много по евтино в перспектива.

Иначе този модел може да печата и на ламинат - по- принцип идеята е за рекламни диплянки , но става идеално за обложки на кутийки.

Потребителски аватар
RRSunknown
Console Master
Console Master

Аз си правех много такива игри в кутийки и т.н. преди десетина години - в момента повечето дискове да дали фира чисто физически -а купувах уж качествени. А и повечето игри просто не вървят заради съвместимости, резолюции и т.н - те GoG от това печелят и пак трябва да се чете из нета за фиксове и чалъми. С последния ми опит с Уичър 1 трябваше да се ровя в системни файлове и настройки на на видокартата за да премахна повсеместния screen tearing от който всички се оплакват. Това няма как да си го оправиш с с готова версия на играта всеки път се прави. Заради такива неща съм се отказал от физичеки копия - и без това всеки път се рови и се тегли за фиксове и така и така трябва да интернет и без него не може да подкараш игрите.
Обратна съвместимост - чушки.
Имам оригинални физически игри които в момента са само за украса защото нямат оправия и за да се играят трябва да си сглобиш компютър от 98 година с Вуду Банши карта - посмъртно няма как да стане. Дори монитор CRT вече нямам а всичко старо е пълен мармальок на съвременен монитор.

Потребителски аватар
The Demon
Контакти:
Console Master
Console Master

Това като цяло не е практично, ясно е. :D Но като няма физически копия, как да си начешеш крастата. Имам някакви дискове, дискове от преди 15 години записани, дето още работят. Не съм ги тествал всичките де, но някои бачкат.

То по-скоро идеята е да притежаваш копие, както беше едно време. Имаш играта, а пачовете си ги сваляш от Fileplanet, краковете и т.н. Така беше едно време. :D Не знам дали сте забелязали, но все по-трудно става да намираш някакви по-стари игри и не винаги имат сийд. Скоро с навлизането на Game pass, дигитализацията, стриймминга, има реална опасност дори да изчезнат някои игри, които никой не им държи правата.

Аз вече ви казах за случая с PES 2016. Бях си минал мултиплейър ачийвмънтите и като се разочаровах от новата 2019, си викам, дай да се върна да си поцъкам сингъла на по-добрата версия. Бях изтрил пачовете да освободя място и бам, няма го сървъра на КОНАМИ. А това не е игра която пачовете се теглят от сървара на XBOX. Съответно сейвовете не ми работеха с ванила версията и десетки часове игра са загубени. Бях близо до постигане на няколко ачийвмънти, но докато не намеря Ъпдейтите, не мога да заредя сейвовете. В интернет хората не се интересуват от тия неща и никъде не открих опция, дори пиратско да си ги кача. Тия неща са в реална опасност да изчезнат, ако хората не вземат нещата в ръце. На майкрософт и Конами не им дреме че човечеството ще изгуби завинаги ъпдейтите на някоя игра. На нас трябва да ни пука. Много игри за 360 отпадат от Store-a. Дано някои хора ги бекъпват някак. Още 2012, Microsoft бяха махнали странциата с DLC-тата на Kingdom Under Fire RPG-то. Тогава питах Rinaldo Има ли начин да си ги набавя, защото някои бяха яки и той каза че единственият шанс е Някой да ги има и да се логне с неговият акаунт на конзолата ти. Всички тия примери само говорят колко опасна е дигитализацията за съхранението на геймнаследсвото.

Ако успея да си запиша някакви версии, след 10 години вероятно ще ми се наложи да изтегля пач, който да ги фиксне за по-нови операционни системи. Но поне няма да се чудя от къде да намеря цялата игра в едно поколение работещо само от абонаменти.

И друго нещо има. Понякога се губят точно определени версии и бъг фиксове, които някои хора харесват. В днешната епоха можеш да си вкараш ванилата бета версията и последният пач. Но не и средният пач, който примерно ти върви по-добре или не са развалили баланса на любимият ти герой.

Знам че постоянно изкарват по-подобрени версии, някои по 3-4 пъти. Обаче някои първи версии са уникални. Дори ей така като спомен от отдавна отминала епоха. Ето пример със сегашната версия на FF8 дето мисля да я правят. Махат мини играта Chocobo World с която можеше да печелиш уникални предмети и да ги прехвърляш в главната игра. Какво им пречеше Чокобото, че го махат в новата версия? :) Говори се и за войс актинг. Това автоматично прави старата версия уникална, защото в новата има промени на моделите и махане на мини игра.

Потребителски аватар
epedos
Контакти:
Console Master
Console Master

Мнение epedosпреди 2 месеца

би било велико да набиеш 2 бона да си запишеш некви келави стари игри за РС дето няма да бутнеш никога, давай с теб сме :lol: а защо просто не си купиш 1000 игри за тия пари за най-различни платформи? :D
PS4 "who knows when" Crew

"‎И по случайност девет от десет българи слушат поп-фолк, брато,
а от нас няма по-прост пост-соц народ..."

Потребителски аватар
vvarp
Контакти:

Мнение vvarpпреди 2 месеца

Идеята е интересна. Няма да е лошо обаче начинанието да се раздели на две части.

Архиварство - набелязване, набавяне и складиране по харддискове на най-добрите издания (барабар с разширения, пачове, модове) на най-добрите заглавия. Към това могат да се добавят всякакви екстри, като мейкинги, OST, арткнижки и т.н. Аз за момента съм на този етап :)

За изложбения етап, включващ печатане, обложки и т.н. трябва да се види доколко е удачно да се прави на дискове. Мисля, че е въпрос на време дисковите устройства при компютрите да отидат в историята, дори в момента по-високите класове лаптопи са без такива. Да не говорим, че за ентусиасти като нас е немалка тежест покупката на записвачки и печатането на дискове. Още повече, както RRS е отбелязал, любителските дискове не са особено надеждни.

Алтернативно решение би могло да бъде флаш памет, естествено, с кутийка, обложка, даже може и лепенка на самия носител. Освен очевидното пестене от хардуер, самият носител позволява игрите да бъдат ъпдейтвани и дообогатявани. В крайна сметка би се получило нещо от рода на касетките от едно време или Switch, ако предпочитате:

Изображение

П.П. И аз като повечето от вас си правех домашни издания в доброто старо време.
Най-домашни бяха обложките :monocle:

Изображение

Потребителски аватар
RRSunknown
Console Master
Console Master

Ето как ги правех навремето
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
me3x
Контакти:
bad-ass-muther-fucker

Мнение me3xпреди 2 месеца

С флашките ми се вижда доста по добра идея. Ония ден си купих Кингстън 16гб на usb3.0 за 2 паунда и половина от Амазон. На едро предполагам ще паднат до два. Пести се място, по надеждно е, а и е евтино.
You can't choose your enemy, but you can choose how to fight

Потребителски аватар
RRSunknown
Console Master
Console Master

На мен и на PC кутийките нещо не ми харесват официалните - половината които имам са някакви несаръзмерни картони които не пасват на никъде с останалите и се чистят трудно като съберат прах. Другите са от толкова тънка пластмастка, че само дето не са се саморазпаднали.Това беше една от причините да заеба физическото събиране за PC - иронията е, че почти всичко което имам на кутийка съм си го купил наново в GOG където гарантирано поне тръгва и няма занимаване с неработещи сървъри , неработещи вече DRM-и и въвеждания на CD-кеy и пачване.

Потребителски аватар
epedos
Контакти:
Console Master
Console Master

Мнение epedosпреди 2 месеца

Само на мен ли ми се струва на 2019 абсолютно безумно и излишно да си прави човек сам някакви самоделни издания... айде да се събират на хард някакви пълни версии ок, ама 40-така гоним, толко ли си нямаме други занимания вече? :D
PS4 "who knows when" Crew

"‎И по случайност девет от десет българи слушат поп-фолк, брато,
а от нас няма по-прост пост-соц народ..."

dra6ko_second_chance
Console Master
Console Master

Мнение dra6ko_second_chanceпреди 2 месеца

Интересно дали една SD карта де събира или поне седи стабилно в кутийка на Nintendo DS.
Питам защото има на доста добра оферта празни кутийки.

Абе и SD картите не са от най надеждните носители,но пък понякога цената оправдава,а идеята не е лоша.

Потребителски аватар
The Demon
Контакти:
Console Master
Console Master

Хехе, яки са си саморъчните дискове от миналото, мерси че споделихте. :-) Аз имам едни във вилата на село, дето съм си правил обложки от изрязани артове и скрийншутове от списания и залепени на картон. Като ги видя ми става едно топло във душата. :D Не знам дали работят де, ще се тества.

По-принцип да. Архивирането е по-добро на Външни хардове и т.н. Не можем да разчитаме на компаниите, там има други приоритети. със сигурност някои си ги архивират, но не всички оцеляват. Действително навремето като процъфтяваха торентите имаше underground-gamer, emuparadise, EMule и какво ли още не. Даже си спомням че имаше специален торент сайт за Сатурн игри и се разменяха редки копия. Вече десет години след тях, споделянето на ретро работи пак го има, но не е толкова лесно. А и в момента не са навлезли стрийминга и масовата дигитализация. След още 10 не ми се мисли какво ще стане. :) Вие помните че дори Нинтендо си теглят от ром сайтове за минитата, а не от личен архив. Което е малко стряскащо.

А пък и един записан диск, който издържи 10-15 години примерно, пак може да се окаже ценен за спасяване на някаква версия или игра. Нищо че не е най-надежният носител, пак е някаква малка ползва.

epedos, аз писах по надолу. Теб тия неща не те засягат, защото играеш на Playstation. Засега ще има там физически копия, поне още известно време. Аз говорех за PC, където положение е по-страшно, но платформата е по-отворена и позволява архивиране. Пачовете и DLCта на Xbox и PS са по-трудни за запазване. Не че се съмнявам, че някой някъде там го прави. А след като няма физически копия на PC, a aз се радвам на такива.. Радвам се и на манюъли, радвам се да имам спомен от някаква епоха, радвам се да ми стои на рафта до останалите любими игри... Та отворен съм на други предложения и идеи, ако имаш такива? :lol: Писал съм на Koei Tecmo Еurope защо няма физическо на DOA6 и те ми написаха "Hi Petar, thanks for getting in touch, I Am sorry to say that we did not create a physical PC edition of DOA6" Тоест не ми отговарят защо, а просто ми съобщават каквото знам вече. :D Та давай ти, дай по-добро предложение, различно от откажи се, let it go и т.н.. :)

Идеята за SD картите всъщност е доста интересна. Действително адски много паднаха и ще проуча нещата там как са. :) Един голям плюс е че ще мога да добавям още информация, ако има място. Дори на USB флашките са супер евтини и има такива които са мега миниатюрни. Само входа и един няколко милиметра след него и мисля че 64 гигабайта са 10 лв. Оглеждам се за най-различни варианти :) Проблема с картите е, как ще им направя обложки, лепенки. Дисковете като че ли са най-лесни за печатане.

Микро SD карта 32 гига на евтина марка, сега гледах че е 7-8 лв в нашите магазини. Което е доста прилична цена и си струва да се обмисли. С USB са 1 лв отгоре същите размери.

16 Гига, с адаптер за 5.88 лв. http://reset.bg/catalog/14/1414/1414276/ 32 гига - 7.56 лв

Потребителски аватар
vvarp
Контакти:

Мнение vvarpпреди 2 месеца

Така е, много сайтове изчезнаха и определено има полза от домашните архиви :) Хардовете стават за по-скромни "колекции", ама за едро баш-колекционерство си трябват отделни носители - не е по-скъпо и най-вече, няма опасност всичко да гръмне наведнъж, барабар с харда.

За избора между USB памет и SD карти - въпрос на преценка. Лично, бих гласувал за SD картите, че са със стандартизирана големина, достатъчно добра поддръжка, а и цените сякаш падат по-бързо. И в двата случая е хубаво да се прецени коя е най-подходящата големина. Дребните карти (microSD) и милиметровите USB флашки се губят лесно, а и не са правени да се лепят неща по тях.

Конкретно за SD картите и лепенките, не мисля че има проблем. Отдавна не съм вземал, но преди направо си бяха с лепенки. Дори надписите на производителя да са директно върху пластмасата, не пречи човек да си напечата лепенка и да я залепи отгоре. Разбира се, всеки конвенционален принтер може да отпечата въпросната лепенка.

Колкото за кутийките, идеята на @dra6ko_second_chance е добра. Тествах и работи в общи линии, малко хлабаво държи картата, но може да се уплътни. Самите кутийки са прозрачни, което позволява да се сложи двустранно отпечатана обложка, има доста място за книжки.

Изображение

Друг възможен вариант са стандартните кутийки за DVD. Върху мястото за диска спокойно може да се побере и съответно, залепи кутийка за SD карта.

Потребителски аватар
RRSunknown
Console Master
Console Master

10 терабайта диск е 800 лева - мисля че ще побере всичко каквото се сети човек от старите PC игри и конзолни ромове за архив.

dra6ko_second_chance
Console Master
Console Master

Мнение dra6ko_second_chanceпреди 2 месеца

Нетрябва да се разчита на твърде голям диск за някаква гаранция че във времето ще е стабилен и оцелее.
По скоро по дълго ще оцелеят компакт дискове или SD карта от колкото 10TB.
Забелязал съм че големите капацитети дискове доста бързо дават фира било то и от скъпите и уж качествени серии на пройзводителите.

Отговори

Кой е онлайн

1 гост