ICO and Shadow of the Colossus

It only does 8071A06.
Отговори
Потребителски аватар
epedos
Контакти:
Console Master
Console Master

Re: ICO and Shadow of the Colossus

Мнение epedosпреди 1 година

Е вие сте луди, на пс4 я играйте, задължително.
PS4 "who knows when" Crew

"‎И по случайност девет от десет българи слушат поп-фолк, брато,
а от нас няма по-прост пост-соц народ..."

Потребителски аватар
RRSunknown
Console Master
Console Master

Мнение RRSunknownпреди 1 година

Света специално - трева, гора, вода и всичко останало е разцепващо.

Потребителски аватар
vvarp
Контакти:

Мнение vvarpпреди 1 година

Оригиналът, сякаш не е :)

Просто липсва aвторският почерк на Уеда. Т.нар. subtractive подход си е чиста проба импресионизъм, където малкото е много.

Работата на Bluepoint е пълната противоположност. Даже напомня печално известните напъни на Лукчо да осъвремени Звездни войни през 90-те. Ни в клин ни в ръкав, бяха напляскани декорни елементи и цели сцени, нищо че опропастяват първоначалния замисъл.

Разбира се, добре е да го има и това издание, но то далеч не замества оригинала, за разлика от римейковете на Tactics Ogre или Resident Evil.

Итересно защо самият Уеда е пас. От една страна, Bluepoint твърдят, че бил тоолкова впечатлен от предишната им работа, че ги оставил да правят каквото искат, което следва да се чете "не ме занимавайте". Самият Уеда беше споделил, че пратил обстоен документ с препоръки до Sony, без отговор. Ето защо, най-вероятно е бил поставен пред свършен факт, от рода на "правим римейк, излиза догодина, стой далеч".

Потребителски аватар
Claude
Freaky Fanboy
Freaky Fanboy

Мнение Claudeпреди 1 година

Аз лично винаги съм предпочитал да играя оригиналите на класики, а римейкът да е просто за разнообразие.

Потребителски аватар
epedos
Контакти:
Console Master
Console Master

Предимно за новодошлите играчи е този римейк по-скоро, а такива има със сигурност. Но и аз го приветствам и не мисля, че е толкова далеч визуално от оригинала.

Потребителски аватар
RRSunknown
Console Master
Console Master

Не съм чак такъв хардор, че да се дразня на съвременна графика от 2018 година с красива трева, вода и дървета вместо зелената майонеза която беше полето в оригинала която ми се струваше задоволителна 2007 година като играх за пръв път но 2016 като играх римастъра за PS3 вече нещата бяха други .

Предполагам че има и хора които се дразнят и на Starcraft HD и си пазят CRT 15-ките монитори и компютрите с пентиум 3 процесори за да не им се разваля замисъла на авторите. :yes:

Потребителски аватар
danailkiller
Контакти:
Console Master
Console Master

Мнение danailkillerпреди 1 година

Ммм да, и аз не мога да подкрепя @vvrap тук и не виждам как осъвременяването на света го отдалечава от идеята на авторите. Самата игра доколкото мога да преценя е същата, не е като да са добавили NPC-а дето да щъкат навсякъде, да са лепнали странични куестове и всичко да е озвучено на английски.

Все така се щураш из празни местности и биеш колосите (даже със същите тактики като преди), просто сега самият свят изглежда като по-истински такъв, нищо повече.

Но аз самият не съм hardcore retro геймър също де, даже не знам къде ми е PS2-ката и никога не съм усещал напъна да я пусна и да опитам някак си да преживея ретро манията.
The jedi's gotta do, what the jedi's gotta do!

Потребителски аватар
vvarp
Контакти:

Пропускайки ударната доза софизми на RRS, явно трябва да вметна, че и аз не съм много по ретрото. Просто с годините взех все повече да оценявам SotC и след като я имам, барабар с PS2, какво да му мисля. Също, нямам против, даже открито одобрявам развитието на технологиите.

И както вече казах, нека го има и това издание. Само не претендирайте, че е най. Без да омаловажавам труда на Bluepoint, част от художествените качества на SotC от 2005 просто ги няма в този римейк.

Като се почне от реализма на оригинала, който тук е заменен с детайлност. Хубаво, че PS4 може да рендва фотореалистични камънаци, дървета и храсти, ама каква полза след като липсва реализъм при самата композиция? По тази причина, още в трейлърите и даже в интрото се мярка неедин кадър с фалшивеещи пейзажи (1, 2, 3 и т.н.). Друг момент е как толкова детайли водят до натруфеност при този уж мъртъв свят. Да не говорим, че това създава визуален шум и руши контраста от оригинала между пестеливите откъм подробности пейзажи и самите колоси, които изпъкваха още повече. И не е до "осъвременяване", щото погледнете как са запазили същият този контраст в The Last Guardian - 400 000 полигона при Трико, срещу замъглена, даже леко ръбеста околната среда.

Най-очевидна е липсата на импресионизма при осветлението, ефектите, стилизацията... Нали целта все пак е да се създаде неповторима атмосфера, като от сън, а не да се превърне в поредния неразличим open worlder?

Не мога да виня Bluepoint, че не са доловили тоналността на оригинала, хората все пак са техничари, не художници, какъвто е Уеда. Самите Sony можеше да не тарикатеят, а да въвлекат създателите, които най-добре знаят какво са целели през 2005.

Потребителски аватар
epedos
Контакти:
Console Master
Console Master

И аз на моменти като гледах сравненията си мислех как може би нямаше нужда. И бих те разбрал, поне пс3 версията да защитаваше. Ама пс2? Нига плийз. За мен много ясно че е най, защото самата игра се усеща и играе 1:1 с преди, просто защото и кода отдолу е същия. Буквално невъзможно би било да бъде така еднакво усещането, ако беше пренаписван наново. Същата игра, с нова графика - т.е. моята дефиниция за сбъдната мечта. Кво повече? Да, може да се спори за арт дайрекшъна като цяло и дали нарушава оригиналната визия, но според мен е close/good enough.

Потребителски аватар
RRSunknown
Console Master
Console Master

Не ги виждам тези неща които са ти проблемни -честно, наречи ме както искаш ама не ги виждам.
И наистина не мога да разбера какво му е по-доброто на PS2 версията вървяща с 15 кадъра - и това ли е част от замисления експириън? срещу 60 кадъра и нормална резолюция за LCD екран от поне PS3 версията.

Потребителски аватар
vvarp
Контакти:

Какво написах:
Просто с годините взех все повече да оценявам SotC и след като я имам, барабар с PS2, какво да му мисля.
А излезе, че напълно отричам същата игра, портната за PS3 :lol: Ако все пак не е тролеж от ваша страна, ще поясня. Нямам PS3, но имам PS2. Самият порт за PS3 е на кантар с емулатора, който също може да пробвам, стига да не ме домързи.

За останалото...
epedos написа:
преди 1 година
[...] Буквално невъзможно би било да бъде така еднакво усещането, ако беше пренаписван наново.
Възможно е, справка, римейкът на Resident Evil за куба, който междувпрочем не е оставен на случайни хора, а е ръководен от Миками. Тук, мисля, се разминават на едно 20% от тоналността на оригинала, което за мен не е малко, за вас е ок.

Потребителски аватар
epedos
Контакти:
Console Master
Console Master

Е да де, квото и аз написах: само екстремист би я играл на пс2 конзола в момента :D
Бих казал, че е очевидно колко доста по-лесно е РЕ1 да се пресъздаде като усещане от Колоса, но какво разбирам аз...

Потребителски аватар
danailkiller
Контакти:
Console Master
Console Master

Мнение danailkillerпреди 1 година

Така поставена гледната точка на @vvarp я разбирам - той вижда добавените детайли (и сменената тоналност на места) като разсейване от спартанският оригинал. Но истината е, че всъщност ние никога няма как да разберем какво биха направили авторите ако имаха текущите ресурси и мощ на конзолите.

Един вид това, че играта изглежда така на PS2 в огромна степен е в резултат на техническите ограничения на конзолата. Но това, което я направи такава култова класика е как са успели създателите й да доставят усещането, което има ВЪПРЕКИ тези ограничения.

И не знам, аз миналата седмица я купих и изиграх (още не съм тръгнал да събирам нещата само) и чисто за мен си е пълна класика тази версия също. Света все така се усеща празен, същото чувство го има както и като се разхождаш из света, така и като видиш за пръв път колос. Да не говорим, че механично и като геймплей, и като физика играта се усеща точно като оригинала.

Така, че въпреки, че те разбирам @vvarp то не мога да кажа, че си прав. Още повече, че играта се държи много по-добре е стабилни кадри - нещо, което авторите й не успяха да постигнат нито в PS2, нито в PS3 версията.
The jedi's gotta do, what the jedi's gotta do!

Потребителски аватар
vvarp
Контакти:

@danailkiller, пак не сме се разбрали, или не достатъчно. Колкото до авторите, със съвременни технологии направиха The Last Guardian, запазвайки почерка си. И изненада... осветлението, ефектите, композицията хич не са като тези на Bluepoint.

Като търсих илюстрации на това което се опитвам да обясня безуспешно, попаднах на това сравнение:
Изображение

Който разбрал, разбрал. Който не, толкова по-добре за самия него, щото иначе рискува да си развали кефа :D

Потребителски аватар
epedos
Контакти:
Console Master
Console Master

Тамън щях да напиша същото и видях, че си го написал накрая. Еми радвам се, че не ми пречи, а напротив, макар и да разбирам какво имаш предвид. Оправяй се как можеш - припомни си я на PS2 конзола, дори. :P

Потребителски аватар
king_of_the_universe
Контакти:
The New King of Hyrule
The New King of Hyrule

Мнение king_of_the_universeпреди 1 година

Ако авторите имаха мощта на сегашното поколение, щяха да наблъскат с полигони Колосите - както направиха с Прилепа от Гардиъна. Щяха да направят още по-ънриъл лека мъглица, от която да изплуват Колосите като призрачни кораби. Нямаше да ги има новите тучни морави като от Зелда. Но само предполагам, защото Гардиънът също мина през 1001 клизми, докато излезе.
Don't shoot! I'm a human!

Потребителски аватар
RRSunknown
Console Master
Console Master

Е не вярвам нарочно и умишлено да са искали земята да е покрита със зелен найлон поне щеше да има някоя трева и да личи,че е пръст и чакъл.

Потребителски аватар
niki_
Контакти:
Console Master
Console Master

Мнение niki_преди 1 година

Добре, гледам, че не спирате тая дискусия и не разбирам защо.

Съгласен съм със всички които защитават новият remake - и за мен е адски красив и не мога да си представя да играя играта във версия за PS2/3. Признавам, че чисто техническият аспект вече ме отблъсква на фона на remake-a. Но тук не говорим за това като че ли? Разбира се , че не са искали земята да покрита със зелен найлон.

Мисля, че това визира vvarp. Локацията в играта в общ план е изоставена преди векове земя. Дам реалистично погледнато би трябвало да изглежда както в remake-a за ps4. Разликата обаче е, че PS2 версията като art direction - осветление, цветове , дизайн на локациите оставяше чустовото за сива самота, място което е умряло, забранено гробище ако щете. Реално цялото нещо подпомагаше наратива за едно трагично и предварително загубено пътешествие срещу смърта. Енвайърмента освен като лимитации е искал да придаде това чуство.

PS4 верисията обаче е на съвесем различна вълна. Да самотата е там , но този път някак цялото нещо придава една красота и жизнерадостно чуство, а самите форми следват просто фотореалистичен wallpaper от колкото визуално внушение с послание.

В крайна сметка най- важното сравнение тука не е SotC remake vs PS2. А SotC remake vs Last Guardian, както най- правилно се спомена. Когато се играят двете игри усещането от света е мноооого по различно ( и да в двете има много трева). Привидно може да звучи странно, но Last Guardian се усеща , като игра в света на ICO. SotC remake-a ... не.
Няма прави и криви в тоя спор, защото както казах и в другата тема за мен ICO игрите са предимно такива на усещания и всеки избира как най- му харесва да ги изживее. :-) За мен избрах PS4 версията да си припомня тази игра с ясно съзнание какво губя и какво печеля.

Потребителски аватар
epedos
Контакти:
Console Master
Console Master

Между другото, въпрос на около минута-две цъкане с филтърите е да се докара цветовата гама на оригинала :D

Потребителски аватар
RRSunknown
Console Master
Console Master

Според Коралски от gamer's workshop (човека отговорен да изоставя PC гейминга с пиратстване и да си купя първата си конзола с оригинални игри една от които беше именно Shadow of the Colossus)

""""
Shadow of the Perfection (remake)
Сърбят ме ръцете да се впусна в щателно описание на феноменалната графична изработка, която едновременно е хем модерна, хем е запазила стила и излъчването на оригинала (с много малки изключения). Всъщност, публикуваните наоколо снимки по мое мнение дават най-добра представа за визуалните достижения на един от най-добре изглеждащите продукти на пазара. Все пак съм длъжен да подчертая, че предвид лъкатушещите 15-30 кадъра секунда на PS2 оригинала и стабилните, но 30FPS на римейка за PS3, опцията за 60FPS на Pro ще влезе на всеки фен на играта като отлежала няколко декади силна, качествена напитка. 30-те кадъра плюс адски адекватен моушън блър дават яко усещане при PS4 версията и хай-рез режима на Pro, но 60-те при пърформънс режима превръщат SotC и в аркадна класика.
"""

""
Изключително щастлив съм от създаването на подобен римейк, защото въпросният не е предназначен единствено за феновете на оригиналната PS2 творба, но и за новите играчи. Тези, които не биха доближили мазните и мъгливи PS2 картини и на йота. Сигурен съм още, че и сред тях ще се намерят такива, които не просто ще обикнат „Сянката“, но и ще я превъзнесат. Също като моето по-младо аз, писало този текст преди повече от дванадесет години
.""

Цялото ревю тук
http://www.forplay.bg/articles/games/re ... e-colossus

Отговори
Подобни теми
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания

Кой е онлайн

1 гост