Neo Remaster: нов прочит на златните страници

Reviews, previews, features.
Отговори
Потребителски аватар
vvarp
Контакти:

Neo Remaster: нов прочит на златните страници

Мнение vvarpпреди 1 година

Във форума все по-често се споменават славните времена на PS2, Dreamcast, GameCube, Xbox, когато излязоха няколко камари класики, които играем и обсъждаме до днес. За болшинството от нас, тези времена се свързват и със списание NeoGamer.

Точно преди 15 години, със стотици увлекателни материали, NeoGamer стана трибуна за тогавашните шедьоври, сегашни класики и с това постави началото на нашето скромно съсловие. Дори след спирането на списанието, съфорумниците-автори продължиха тази традиция с изданията PS Zone, Workshop, GamingNeo, Games.bg, 3dzone.
  • Разбира се, най-изявен автор е king_of_the_universe със статии, като фундаменталния feature за японските RPG-та, не по-малко легендарния "Път на война" и множество ревюта на класики, сред които Lamer May Cry 3, Wind Waker, или средношколската Lost Odyssey.

The Demon, си спомням, беше писал ретроспекция за Final Fantasy VI, която не успях да прочета преди затриването на форума на NeoGamer, но за сметка на това, ме нави да мина и да оценя подобаващо този шедьовър.

На някогашния сайт Evocore пък имаше интересни материали за Sega и Atari на "историка" Dark Watcher, преведени и публикувани с неговата благословия.

DETONATOR-M, danailkiller и RRSunknown също пишеха по едно време. Сигурно ще се сетите и за други увлекателни статии през годините.
Вярвам, че не само на мен ми е било приятно да ги чета. От друга страна, тези "златни страници" представляват интерес и за днешния читател. Фийчърите, по определение, са неостаряващи, а ревютата на заглавия, които биват преиздавани вече втора десетилетка, няма как да не са актуални и в момента. В същото време, повечето материали се загубиха след спирането на всички изброени сайтове и списания.

Та какво ще кажете да изтупаме от прахта всякакви стари, но златни писания? Да направим римастър. Разбира се, ако имате желание, нека има и нови статии, но сякаш сега материалът не е много, времето още по-малко :)

От моя страна, мога да помогна на авторите с разни архиви от дълбините на нета. Отделно, сега имаме място на хоста, така ще може да се качват картинки директно на форума.
Последна промяна от vvarp на 29 апр 2018, 17:10, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
king_of_the_universe
Контакти:
The New King of Hyrule
The New King of Hyrule

Re: Neo Remaster: нов прочит за златните страници

Мнение king_of_the_universeпреди 1 година

Това във формата на форума ли ще е или ще е раздел, отделна страница? Аз винаги съм навит за сайт, било то на български или на английски, било само ретро или комбинирано, но в момента времето ме е попритиснало докъм края на есента (държавни изпити и докторантура), след това - може. Нищо не пречи да измъдрим някакъв по-оригинален формат, че да се отличаваме от тоновете други сайтове и форуми.

А класики като материал за писане има под път и над път, почнах с Атари 2600 и "Електроника" и съм минал през всяка мейнстрийм конзола. Даже тая сутрин ми се отвори приказка точно за Атари класиките. :D
Don't shoot! I'm a human!

Потребителски аватар
vvarp
Контакти:

По принцип, идеята е най-скромният и неангажиращ вариант - ако някой пази стари, но актуални статии (от OGM, NeoGamer и т.н.), да се чувства поканен да ги пусне в този раздел. Ако не пази, вероятно могат да се намерят из разни архиви.

Ако има интерес за нещо повече, защо не :) Може да се спретне и страница.

Колкото за форумите и сайтовете, сякаш форумът, като средство за публикуване и като колектив, няма кой да го мине. Платформите за сайтове са доста тромави в това отношение, но имат предимства, като по-атрактивно представяне на информацията, лесна навигация, както и възможността да се поставя акцент. Затова, аз съм привърженик на това, с което сме в момента - форум, който мяза на сайт. Естествено, има още какво да се подобри по навигацията и по презентацията, но пък винаги може да се измайстори и нещо "по мярка" за статиите.
Последна промяна от vvarp на 29 апр 2018, 08:39, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
RRSunknown
Console Master
Console Master

Мнение RRSunknownпреди 1 година

Моите повечето заминаха с 3dzone и със стария ми хард. Имам останали двайсетина статии и морално остарели фийчъри .
С удоволствие бих чел архивни статии от negamer защото за разлика от повечето аз имам само един брой от списанието (без да броим последния в електронен вариант).

Потребителски аватар
danailkiller
Контакти:
Console Master
Console Master

Мнение danailkillerпреди 1 година

Това е чудесна идея, но и аз като @RRSunknown загубих повечето си неща къде със спрени онлайн платформи (където бяха качени, като igri.bg или старият ми блог), къде с изгорели цели хардове пълни с мои статии. В момента имам някаква много малка част и нищо реално интересно.

Но ще потърся де, аз пазя и един от старите си изгорели хардове, мога да опитам да възстановя нещо от него.
The jedi's gotta do, what the jedi's gotta do!

Потребителски аватар
vvarp
Контакти:

Разтърсете се, може да се погледне и на https://archive.org/ дали няма нещо индексирано.
@RRSunknown, ти сигурно също имаш интересни материали. Защо не пуснеш списък?

Иначе, как ви се струва следната организация:
1. тази тема може да служи за съставяне на списък със статии
2. публикуване – по осмотрение на авторите, но нека все пак има координиране
3. координиране – пак в тази тема. Като единствено ограничение, предлагам да се пускат по няколко статии на месец (1-4). Ако са по-малко или пък няма що-годе редовен график, ще се загуби интереса. Ако са повече, няма да смогнем :)

Примерен списък, на базата на находки от личния архив и този на Archive.org. Сигурно ще се намерят и други.
Като се разберем, мога да пратя самите текстове на техните автори. От тях зависи дали ще ги пуснат :)

Фийчъри

Код: Избери всички

Sega Saturn			Dark Watcher	 	Evocore, 2007		ок за публикуване
Sega Dreamcast			Dark Watcher		Evocore, 2007		ок за публикуване
Sega 32X			Dark Watcher		Evocore, 2007		ок за публикуване
Atari Jaguar			Dark Watcher		Evocore, 2007		ок за публикуване
Японските конзолни RPG игри 	king_of_the_universe	OGM, 2002		?
The Fighting Hall of Fame	king_of_the_universe	NeoGamer, 2003		?
Chrono Series			king_of_the_universe	NeoGamer, 2003		?
Конзолните ролеви стратегии	king_of_the_universe	NeoGamer, 2004		?
Нинджа-видео-игрите		king_of_the_universe	NeoGamer, 2004		?
Пътят на война			king_of_the_universe	Workshop, 2007		?
…
Ревюта

Код: Избери всички

Red Alert 3			me3x			Evocore, 2009		?
Final Fantasy Tactics		king_of_the_universe	OGM, 2002		?
Devil May Cry			king_of_the_universe	OGM, 2002		?
Dark Cloud 2			king_of_the_universe	NeoGamer, 2003		?
Suikoden III			king_of_the_universe	NeoGamer, 2003		?
Zelda: The Wind Waker		king_of_the_universe	NeoGamer, 2003		?
Devil May Cry 3			king_of_the_universe	PS Zone, 2005		?
God Hand			king_of_the_universe	GamingNeo, 2007		?
Yakuza				king_of_the_universe	GamingNeo, 2007		?
Blue Dragon			king_of_the_universe	Workshop, 2007		?
Lost Odyssey			king_of_the_universe	Workshop, 2008		?
Final Fantasy VI		The Demon		NG форум, 2004		?
Silent Hill: Shattered Memories The Demon		Games.bg, 2010		?
Zelda: Breath of the Wild	vvarp			…			за дописване
...
Източници:
http://web.archive.org/web/200908310449 ... tures.html
http://web.archive.org/web/200909022235 ... views.html
http://web.archive.org/web/200712051443 ... atures.php
http://web.archive.org/web/201204070338 ... eviews.php
списанията NeoGamer 2003, 2004; Workshop 2007, 2008; и др.

Потребителски аватар
king_of_the_universe
Контакти:
The New King of Hyrule
The New King of Hyrule

Аз нямам нищо по оцелели хардове.

Дръпнах статиите си от първата страница на ГамингНео (другите страници ми е зор да издиря). След леко осъвременяване повечето стават да се пуснат.

Всички броеве на НГ ги имам (естествено), даже имам малко излишни НГ1 и 2. Оттам статиите ми няма да се загубят. ГУ също трябва да ги имам, но трябва да поровя бая.

Фийчърсите са по-тегави, защото бих искал да ги осъвременя (японските ролевки, тупалките, нинджите, ДоА), иначе все едно спират посредата на историята. :) Много водъ изтече оттогава и гейм-културата си я чувствам някак по-обогатена. Обаче искат достатъчно свободно време.

@Detonator, предлагам обединяване на Тао Фенг ревютата в името на Светлото бъдеще (тм).

Потребителски аватар
RRSunknown
Console Master
Console Master

GW ги има на архив всичките без три броя ето тук
http://justmathbg.info/workshop.html
Иначе имам статииите си за първия форплей (стила беше алкохолен) и нередактирани и недовършените материали за 3dzone и forplay. Уви някои от най-добрите ми неща - World of Goo, Fable 2, ImperiVm, Age of Empires 3 и Metal gear Solid 2 са безвъзвратно загубени. Оттам успях да спася само материалите за MGS, Halo и Форза 3 които ги има и сега във форума.
Ето това имам в момента
metal gear solid legasy colection - представяне на компилацията
Little big planet - недовършено
Mortal Kombat 9 -само редакция му остава
Demon Souls - черновата ми е останала
MGS2 - за редакция е
Vampires Bloodlines - за редакция
NBA JAM - готово форплейско
Lost in Shadows- готово форплейско
Gothic 2 - почти е готово - писах един огромен фийчър да го пускам във форума след една тема за отворените светове но ми мина ентусиазма и го спрях
Ico фийчърче - за довършване
Demon Sоuls фийчърче - не е ревю
Master of magic - за редакция
Red Alert 3 -алфа версията която беше в 3дзоне
Ruse - готово , форплейско
Shrinking island - блиц ревю готово
Simon the Sorcerer- блитц ревю готово
Skyrim - за редакция
Super mario galaxy 2 - за редакция
Wii фийчър за конзолата - не видя бял свят във forplay защото фалира.
Witcher 2 - за редакция анализ критика
Civ 5 - 2017 версия - за довършване
Civ 6 - 2017 - за довършване
Red Alert 2 Yuri revenge - за редакция
Фийчърче за Диабло 3 като излезе

Бай да уей във forplay ми даваха само непопулярни игри за PC и за Wii защото по едно време само аз от "екипа" имах Wii хакнато и можех да тествам. Също така Корала ми обеща, че ще ми плащат на статия ама 1 лев не съм видял от хонорара:) (не че ми е притрябвал)

Потребителски аватар
vvarp
Контакти:

Demon's Sоuls, MGS2, Bloodlines, Skyrim, Galaxy 2, Red Alert 2, Witcher 2 са все големи имена. Фийчъра за Wii също звучи интересно. Ще попрегледам какво има спасено от 3dzone, може пък да се намери и нещо твое. Примерно, мислех, че ретроспекцията на Демона за FF VI е отишла заедно с форума на NeoGamer, но беше запазена на archive.org :)

Може да се почне с готовите материали, щото все пак не е лесна работа да се пише и дописва, а ангажименти бол. Така че е добре да се знае доколко "готови" са статиите за да можем да предвидим календара на публикуване.

Мога да ударя едно рамо и за редакция или за копане на картинки.

А това с Нео Римастъра ми дойде на ума като юбилейна инициатива, първо за 10-годишнината на Evocore (2015), после се отложи за 15-ката на OGM (2016) и сега, тази на NeoGamer. Така че не е проблем да се почака до когато на вас ви е удобно :)

Понеже имам няколко години "преднина", ще пратя на @king_of_the_universe и на @The Demon каквото съм посъбрал – линкове, "разчетени" сканове, текстови файлове.

Разбира се, всеки, който има време и желание е добре дошъл да се включи.

П.П.
За Таофенг бих казал, че спомените за този шедьовър ще ни греят и на стари години (тм) :smug:
А Коралски е по обещанията :D

Потребителски аватар
king_of_the_universe
Контакти:
The New King of Hyrule
The New King of Hyrule

Може ли пак да слагаме снимки на статиите, вече пуснати тука във форума? На някои се пазят шотовете, на други - не. Нямам нищо против да почна с леко дооформяне на вече пуснатото (+ шотове) и с ъпдейт на фийчъра за ДоА (понеже е актуален и лесен). В първия още по-свободен момент мога да дръпна ревю за Р5, Нио, Ниър - така или иначе вече сумати неща съм изписал за тях по темите.

Що се отнася до идеята за допълнителна редакция, не е лошо да имаме нещо като уеднаквен, общ формат на писанията, а не просто всеки да пльока както му харесва.

Офф:

Корала трябваше да стане политик. С неговите обещания поне щеше да трупне пачка.

Потребителски аватар
vvarp
Контакти:

+1 за формата, примерно може нещо минимално като еврогамените - параграфи с картинки + captions, може и дребни карета с допълнително инфо:
https://www.eurogamer.net/articles/2018 ... eat-series
https://www.eurogamer.net/articles/2018 ... d-a-legend

Ще погледна настройките на форума, щото наистина немалко картинки са заминали. До тогава, може да отвориш оригиналния текст с цитат и да пуснеш ново мнение с промените.

Точно добавях възможността да се качват т.нар. attachments:

Изображение

Потребителски аватар
me3x
Контакти:
bad-ass-muther-fucker

Re: Neo Remaster: нов прочит на златните страници

Мнение me3xпреди 1 година

Подкрепям идеята - имаме нужда от подобен архив. Проблема при мен е, че рядко имам доста свободно време за да изтипосам ревю. Еля пък последните години. За това и предпочитам кратките впечатления в няква дискусия из форума. Иначе имам едно до половината на Forza 7 - ще гледам скоро да го довърша. Уж смятах да го вместя в една А4 страничка, така по на бързо...а то май ще се окаже цял ферман. Нищо де - ще гледам скоро да е ъп.
You can't choose your enemy, but you can choose how to fight

Потребителски аватар
RRSunknown
Console Master
Console Master

Вдъхнових се от темата и почнах да пиша за една от малкото PS4 игри които успях да изиграя (че и два пъти) - Killzone Shadowfall.
Вече съм на два листа А4 и не съм стигнал и половината. Ще видим какво ще излезе.
Сетих се за нея защото историята е че първо ми беше много отвратителна, една година не я бях играл и после я продължих . И някъде към края си промених коренно мнението (има доста такива случаи в които първо намразвам някаква игра а после много ми допада) и почнах нова игра с нова нагласа и нещата кликнаха.
Мисля че за ден два ще съм готов да го пусна ако на някои му е интересно да чете разсъждения .

Потребителски аватар
vvarp
Контакти:

RRS и me3x, винаги е приятно да ви чете човек :yes: Иначе и на вас двамата ще пратя малко архиви.

За да се запази интереса, според мен, ще е най-добре, ако се следва календар тип списание - по няколко статии на месец, (поне) в продължение на няколко месеца. Авторите с повечко архиви може да пускат по статия-две на месец, останалите, са добре дошли да се включат както им е удобно.

Разнообразието също ще е голям плюс - под формата на различни жанрове на ревютата през даден месец и на тематичност през други месеци, примерно Ретро месец, RPG месец и т.н.

На този етап, смятам е важно да се уточни:
1 - подхода - дали ще е тип списание.
2 - кога можем да започнем, с оглед на това да има що-годе редовен, макар и скромен подбор от статии.

От моя страна, ще поставя акцент на нео статиите (били те нови или "стари") с по-добра интеграция с началната страница, по-интуитивен изглед на раздела за Статии, повече ред в самия раздел.

Също, погледнете демото на новия, надявам се, по-приятен изглед на самите статии:
viewtopic.php?f=38&t=6781

Потребителски аватар
Claude
Freaky Fanboy
Freaky Fanboy

Мнение Claudeпреди 1 година

аз ще напиша ревю за halo combat evolved, но трябва да мина и другата версия.

Потребителски аватар
niki_
Контакти:
Console Master
Console Master

Мнение niki_преди 1 година

RRSunknown написа:
преди 1 година
Вдъхнових се от темата и почнах да пиша за една от малкото PS4 игри които успях да изиграя (че и два пъти) - Killzone Shadowfall.
[...]
Чакам с нетърпение, за да мога да скоча с краката напред, ЗАЩО тая игра е пълен кенеф хаха :lol:
Шегата настрана, наистина ще ми е интересно да прочета какво си видял ти в нея, защото за мен наистина е много некадърно сглобена. :-)

Иначе яка инициатива :yes: , аз едва ли ще имам време да пиша чак ревюта, та ще се придържам към километричните си freestyle постове из темите за игрите. :D

Потребителски аватар
vvarp
Контакти:

Някои статии вече са с новия изглед:
Dark Souls на @andycole,
Dark Souls и Tactics Ogre на @king_of_the_universe,
Panzer Dragoon и Lara Croft Go на @DETONATOR-M,
Project Zero 4 на @The Demon,
Ico and Shadow of the Colossus на @epedos.

Как ви се струва?

Защо не ъпдейтнем и останалите статии? Няма да е лошо да се възстановят липсващите шотове, даже може да се качат където няма.

Потребителски аватар
RRSunknown
Console Master
Console Master

Аз съм на редакция само ама лайф хепънс - банки, коли, сервизи жилишни ремонти и премествания и няма време да седна два часа на спокойствие .

Потребителски аватар
king_of_the_universe
Контакти:
The New King of Hyrule
The New King of Hyrule

Този месец съм аут от всичко странично.

Потребителски аватар
The Demon
Контакти:
Console Master
Console Master

Мнение The Demonпреди 1 година

Maлко по малко ще ги оправим, нямаме бърза работа.

Ако можем статии от Neogamer да качим ще е супер, дори и сканирани. Не че ги нямам всички броеве, но за останалите хора. Готини статии имаше.

Аз съм загубил тренинг в писането, ама нищо чудно някоя игра да ме вдъхнови и да се възползвам от новите възможности във форума. :)

Отговори
Подобни теми
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания

Кой е онлайн

0 госта