Retro Game Challenge за колекционери

It's been AGES!
Потребителски аватар
The Demon
Console Master
Console Master
Регистриран преди: 15 години

Retro Game Challenge за колекционери

Мнение The Demon1 година

Има различни типове колекционери. Аз съм от тия, които купуват само игри които им харесват. Да купувам рандъм заглавие, да правя full set на някаква конзола не ми е приоритет. А и да бъдем честни, фул сет за някоя конзола със заплатите у нас е малко идиотско да се гони. Нереалистична мисия. Някои игри струват по 300-400 евра и дори не са чак толкова добри. Та се чудех какъв да ми е следващият челиндж, който да е хем евтин (игри до 10 лв), хем да продължи поне година, а защо не няколко (да има дебнене и изненади), хем и да ми е интересен. Едно от нещата които най-много обичам е да разглеждам оригинални копия. Да им се радвам и оценявам тяхната форма, дизайн, кутия и т.н. Та ми хрумна нещо, което не е свързано с играенето. Да събера по 1 заглавие (най-евтиното) за всяка една конзолна платформа от АТАРИ 2600 до Вита.

Level 1 на предизвикателството
По една игра за всяка платформа, без значение каква и дали е пълен комплект
Level 2
По една игра за всеки регион, ако има повече от един и се различават като форма
Level 3
Картриджите да бъдат в кутия и с ръководство

Идеята е да можеш да се наслаждаваш, да пипнеш и любуваш на формата, дизайна и усещането да държиш в ръце оригинално копие на всяка от конзолите правени някога. Дори да ги нямаш и да не можеш да я пуснеш никога. :lol: Състоянието трябва да е добро, да може да се види какво преставлява дизайна на обложките (тоест да не са скъсани) Игрите нямат значение, идеята им е да пипнеш/притежаваш парче от историята и да им се наслаждаваш външно. Първо се постига Level 1 и ако има шанс, минавам на Level 2 и накрая Level 3 (защото и хартиените боксове са яки :D)

КОНЗОЛИ:

Intellivision (1980) - 118 games - V
Colecovision (1982) - 130 games - X
Sega SG-1000/1000 II (1983/1984) - 42 games - X
Sega My Card за SG-1000 - X
Sega Master System/ Mark III - V
Sega My Card за Mark III - X
Sega Mega Drive - V
Sega Game Gear (1991) - 365 games - V
Sega Mega CD (1992) - 210 games - X
SEGA 32X (1994) - 40 games - V
SEGA 32X CD-ROM - X
Sega Saturn (1994) - 290 games in the west, 1200+ in Japan - V
Sega Dreamcast (1998) - 619 games - V
PC Engine/ Turbografx 16/ - X
PC Engine CD-ROM² - X
PC Engine Super CD-ROM² - V
PC Engine Arcade CD-ROM² - X
3DO -V
Philips CDI - V
ATARI 2600 - V
ATARI 5200 - X
ATARI 7800 - X
ATARI XEGS - X
ATARI Lynx - X
ATARI Jaguar - X
Neo Geo AES - X
Neo Geo CD - X
Neo Geo Pocket/Neo Geo Pocket Color - X
Sony Playstation - V
Sony PlayStation 2 - V
Sony PlayStation 3 - V
Sony PSP - V
Sony PS Vita - V
Xbox - V
Xbox 360 - V
NES - X
SNES - V
N64 - V
Gamecube - V
Wii - V
Gameboy - X
Gameboy Color - X
Gameboy Advanced - V
Nintendo DS - V
Nintendo 3DS - V
AMASTRAD GX4000 - X
Amiga CD32 - X
WonderSwan - X
WonderSwan Color - X

Микрокомпютри

ZX Spectrum
Commodore 64
Amiga 500
MSX

С "X" са тия които още нямам никакви игри, с ""V"" такива които притежавам. Идеята е да са почти всички значими платформи, да имат поне 20 издадени игри. Изпускам ли някоя конзола в листа? :) Кои според вас ще са ми най-трудни за намиране евтино? Моята прогноза е NEO GEO

Чудя се да сложа ли неща ZX Spectrum и Commodore 64. Те са микрокомпютри, но се ползват главно за игри през 80-те. Няма да е проблем, защото касетките са евтини.

Пускам темата с идеята да бъде информативна как вървят цените на ретрото и който му е интересно да види до какво ще се докопам. Ще правя снимки. :) Ако някой иска да ми продаде нещо, да не се чуди и да предлага на лично. Идеята ми е да е евтино, забавно колекционерско приключение. Няма да купувам по повече от 1-2 на месец и не гоня време. Списъка с конзолите ще се ъпдейтне, ако изпускам нещо. Идеята е игрите да са до 10, макс 15 лв без доставката. (За да е по-предизвикателно)
Последна промяна от The Demon на 27 сеп 2019, 15:25, променено общо 9 пъти.

dra6ko_second_chance
Console Master
Console Master
Регистриран преди: 12 години

Re: Retro Game Challenge за колекционери

Мнение dra6ko_second_chance1 година

Имам за ATARI2600 Yars' Revenge и Defender,за съжаления са само касетките(пластмаса+платка+картинка) без картоненена кутийка и книжка,но работят перфектно и картинките с ав много добро състояние.Двете са по 10лв бройката.

За Neo-Geo мисля че мога да отскубна една от кума ми.Той има около 20 касетки само AAA заглавия,ще му споделя идеята ти и ще го питам за цена,че хич не му се продават.Но долу горе като ориентир за една касетка е около 40лв и нагоре.
Става въпрос за Neo-Geo MVS касетка,т.е. за аркадните игри.
Neo-Geo AES за домашната конзола като цяло винаги са били доста скъпи дори и най смотаното заглавие.Имам един познат мога да го питам дали има нещо.

Потребителски аватар
The Demon
Console Master
Console Master

Мнение The Demon1 година

О да, горе долу съм наясно с цените. И особено за Neo Geo АЕS, най евтината със сигурност е над 40, може би и 2 пъти по 40. :lol: Така или иначе , най-скъпите ще ги оставя за накрая и като останат малко ще обмисля да вдигна летвата с цената. :lol: Тъкмо ще имам време да следя спадат ли понякога в ebay. Бях я обмислил тая опция и за NEO GEO MVS, защото са малко по-евтини. Чувам съм че много хора си купуват MVS, защото лесно се пускали дори на домашната конзола. Но не знам подробности. Яко е да знаеш, че дори у нас има хора които колекционират такива неща, като приятелят ти. Ще ви имам предвид за NEO GEO то. :)

За Yar's Revenge ще ти пиша на лично. :mrgreen:

dra6ko_second_chance
Console Master
Console Master

Neo-Geo-то са готини.А и процента им на брак във времето е почти нулев,в сравнение със стандартните платки за аркадите които са доста кекави и дефектиращи.Като цяло стабилно японско качество.

Потребителски аватар
sephiroth2nd
Freaky Fanboy
Freaky Fanboy
Регистриран преди: 1 година

Мнение sephiroth2nd1 година

Регистрирах се основно заради тази тема, но си столквам форума от доста отдавна. :D

Колекционирам от бая време вече. Около 10 години. Като съответно, както се спомена, бях доста ограничен от към финансови възможности в един момент. Сега съм поразвързал кесията.
Моята цел е леко променена - опитвам се да събера всички ролевки за ps1, 2, 3, 4, psp, vita, ds, 3ds, gamecube, wii, switch, 360. За момента съм изцяло на европейска вълна. Имам няколко японски и щатски заглавия. Но не са приоритет за момента. В някакъв момент искам да притежавам US и jpn издания. Последните са доста евтини из ибей и няколкото магазини за ретро игри, които съм обикалял из европа.

Най-редките ми издания са Skies of Arcadia, Lunar 2 Eternal Blue Complete и Tombi! (броя го за ролевка).

Потребителски аватар
The Demon
Console Master
Console Master

Мнение The Demon1 година

Твоята е доста сериозна работа. Бая ще се оръсиш ако постигнеш крайната цел. :D Но няма лошо, колекционирането не е бърза работа. Даже е важен пътя и как му се наслаждаваш, а не крайната цел . Като имаш време я пусни някакви снимки в темата за колекциите

viewtopic.php?f=2&t=3502&start=60

Aз успях да събера всички PAL J-Rpg-та за 360 и направих снимка към края на темата. Въобще не беше трудно и като цяло няма дори едно скъпо J-RPG за 360. (Това е най-лесният челиндж за j-RPGта ... малко само 5те Американски ми бягат.) Но за PS1, PS2.... ммм, там ще те поизмъчат. :) Може би в момента е най-добре да се колекционира за PS3, 360, Wii,PSP,оригиналният Xbox...Повечето заглавия са по 5-10-15 лв с доставка, а и в бг има оферти също. Както и някои заглавия за PS2 (Там има още евтини, но някои почват сериозно да поскъпват)

Главното при колекционирането е да запазиш тръпката и да не прегориш. Понякога в моменти на финансови проблеми, трябва да си дадеш пауза, да оцениш това което имаш вече. Много игри трябва да се дебнат... Но кефа като се добереш до нещо дълго чакано е голям. :mrgreen:

Евала за Arcadia-та и вторият Lunar (това предполагам е якото американско издание, с making диска). Две игри които са мечта за колекцията на всеки запален по жанра. :yes: Нямам ги и даже не съм стигнал до тях да ги играя, нищо че са напред в списъка. :)

Японските издания имат най-яките цветни манюъли, често и американските са по-добри от европейските. Но все пак сме в Европа, тя ми е първи приоритет и на мен.

Потребителски аватар
sephiroth2nd
Freaky Fanboy
Freaky Fanboy
Регистриран преди: 1 година

Мнение sephiroth2nd1 година

Точно това е изданието на Лунар-а. Но и трите издания ги имам по абсолютна случайност. Традиция ми е да ходя всяка година до Амстердам, където се намира и любимия ми магазин за ретро игри. Та и трите са от там, не съм ги дебнал, а бяха значително под стойността им в ибей, та беше нобрейнър.

Редовно крънкам и приятели, които са някъде на почивка да проверят локални магазини. Така се сдобих с първия Front Mission за снес - кутийка, менюъл, дискета и още някакви неща вътре.

Двете неща за които си отварям очите в момента са Xenogears и Valkyrie Profile. Могат да се намерят за под 200 лв, но нещото, което ме възпира е скандалният шипинг кост и неадекватността на бг пощата...

Иначе да, имам Dragon Quest 7 и RE2 японските издания, от време на време плакна очи по менюълите.

Потребителски аватар
The Demon
Console Master
Console Master

Мнение The Demon1 година

Ето го и първото попълнение, което съм горд да представя и заради това че е благодарение на нашият съфорумец dra6ko. :-) Даде ми я за 10 лв и точно толкова си вървят и в ebay.

ИзображениеИзображениеИзображение

Харесва ми, че на тия картриджи има етикет със заглавието отстрани. Удобно е за лесно вадане, ако са подрени на рафт. Обаче ми е много странно че отдолу не се вижда платката. Не съм забелязал на други подобни картриджи да е така, което е доста интересно. Моята първа конзола беше някакво Атари 2600, но е било пиратка. Подариха ми я родителите, може би 90-та или 91-ва. Имаше вградени 60тина игри. Имах и една отделна игра отнякъде, но абсолютно всичко се е затрило с времето. Бяхме малки с брат ми и не пазехме нещата. Помня че много лесно се чупеха джойстиците. Баща ми няколко пъти им лепи пластмасата за натискане на посоките, но пак се чупеше и от някъде я направи с много здраво дърво (може би е имал познат дърводелец... знам ли). Вече не се чупеше но с времето почнаха да прекъсват кабелите и някъде по това време минах на пиратски НЕС, като всички деца в квартала. Имам супер яки спомени с това Атари - двойните на "Каубойците", на Баскетбола, имаше една игра със каубой дето лови коне.. :lol: Любимата ми игра обаче беше първата като стартираш конзолата. Една космическа чиния, стреля по самолети, въртолети и други земни военни летателни апарати. Явно си на страната на извънземните. Помня че толкова се бях зарибил да изкарам hi score, че никой дори не успя да ме доближи. Приятелите и роднините стигаха едва на половината на моите точки. :mrgreen: Тая игра мисля че се казваше Space Ace или нещо такова. Трябва да видя дали е евтина и да си я намеря също. Може би ми е първата любима конзолна игра в моят живот. Гледах че не я хвалят много по ревюта в днешно време, но едно 6-7 годишно дете лесно се впечатлява, като няма изграден вкус :) Голям грях че не съм играл Атари игра от 92-ра, но може някой ден да си пусна пак. Ще бъде уникално преживяване, ако попадна на игри от тия 60 вградени, дето имах тогава и ги спуквах от игра, близо 2 години.

Също нямам представа има ли някаква разлика между формата на касетките в различните региони? По тази обложка и надписи, не може да се разбере дали е европейско или американско копие.

Потребителски аватар
The Demon
Console Master
Console Master

Мнение The Demon1 година

ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Game Gear игрите без опаковки са много евтини. Видях много по 1.99 лири с безплатна доставка и си взех 3. :D Първото впечатление което ми направиха, е че са огромни като за джобна конзола. Направих една снимка да се види, в сравнение с 3ds и вита. Имат някакъв много як захват отгоре. Като цяло сигурно има към 40-50 игри които можеш да си ги издебнеш за по 2 лири (около 5 лв) и почвам да се чудя дали да не си направя една колекцийка. Много са сладки и това че са големи е яко и за обложката, защото се вижда добре. Все още не мога да различавам европейски от американски и японски... Но тия са европейски, почти на 95%. :lol: Със сигурност ще дебна още класики. Game Gear имал 365 издадени игри, което не е никак малко. Тонове класики на SEGA и бая портове от Master System. Винаги съм я смятал за rich kid конзола. Не си спомням да съм имал познат който да я има през 90-те.

dra6ko_second_chance
Console Master
Console Master

Касетката за ATARI е със сигурност за PAL,защото конзолата ми е PAL и там върви.Не съм запознат дали имат регионално ограничение.
По спомен баща ми като донесе ATARI-то преди години 90-те,явно беше купувано не от Европа и се виждаше черно/бяло.После като си купихме телевизор с NTSC или SECAM (не помня) потдръжка можеше да се сменя и там вече беше цветно.

Иначе за това как изглежда касетката дали се вижда платката или не,там всеки производител сам си решава как да я направи.
Тази която е в тебе е с една идея по добре замислена,да защитава конектора от прах и като цяло вътре касетката.
А иначе касетката като се пъхне в конзолата от долу се разтваря вратичката и платката влиза.

Потребителски аватар
The Demon
Console Master
Console Master

Мнение The Demon1 година

Доста е любопитно това със скритите кънектори, изкефи ме. :) А това означава ли, че има Атари 2600 картриджи с оголен кънектор? Интересно ми е, покрай това, да мога да науча повече за различните вариации и т.н.

Докато събирах информация за челинджа, определено научих много нови неща. Например че има два видя "SEGA MY CARD", които са подобни на картите за PC Engine. Първите са за SG-1000/1000-II, вторите за Mark III (Master system). Нещо като по-евтини вариации са на картриджите, ама не са се наложили, май заради малкият капацитет. Тънки са като карти за игра горе долу. Обаче и двата вида са скъпи, над 20 лири най-евтините. Което ми пречи да събера SEGA колекцията. Ще дебна ама от 1 месец не спадат. :)

dra6ko_second_chance
Console Master
Console Master

Да има и такива касетки без тази вратички.Общо взети всеки си ги е измислял навремето без особена стандартизация.

Потребителски аватар
The Demon
Console Master
Console Master

Мнение The Demon11 месеца

Отмятам и PC Engine. :twisted: На пръв поглед кутията е като CD обложка, но отвътре е различно.

http://www.pcengine.co.uk/HTML_Games/Mo ... tsu_II.htm

ИзображениеИзображение

Някаква rpg игра която се превежда Peachboy Legend 2. Първата ми PC Engine Hu Card :lol: Взех я за 3.78 британски лири. Избрах я защото тогава беше най-евтината и изглежда нещо шарено и японско. Едва ли някой я е превеждал тая щуротия, но ще се разтърся.

ИзображениеИзображениеИзображение

Супер тънка е картата. (на третата по-горе снимка се вижда) Леко по-дебела от кредитна карта. Много е приятна на пипане и изглежда здрава.

ИзображениеИзображение

Ръководството, което е и предна обложка се разтваря в голяма цветна карта с инструкции. Принтирано е и от двете страни. :)

Кой е онлайн

The Demon