Evocore - Games Of The Decade

Дискусия за всички и всичко свързано с gaming :)
Отговори
Потребителски аватар
The Demon
Контакти:
Console Master
Console Master
Регистриран преди: 14 години

Evocore - Games Of The Decade

Мнение The Demon5 месеца

Весела Коледа на всички съфорумци и хубаво посрещане на новата година! :yes:

Дойде краят на това десетилетие и на тази доста силна за гейминга година. В миналото си спомням, че посрещахме края на годината с годишна темичка обобщение. Какво пък, нека този път да е за последните 10 години.

За мен лично, десетилетието на 2000-2009, беше по-добро от сегашното. Не това сега не беше силно, но предното, особено началото си бяха златните години на гейминга. Въпреки всичко бяхме свидетели на много промени. Възхода на open world концепцията, масовото навлизане на сървисите, бюджетните игри продължиха да залагат на сейв концепции и екшън. Възхода на индитата също продължи, създадоха се едни от най-добрите съревнователни игри, файтъри, ралита. Игрите са по-достъпни и евтини от всякога. Има нови начини за игране на новите заглавия под формата на абонаменти. Всяка седмица се раздават безплатни игри някъде. Това ако ми го беше казал някой през 90-те, нямаше да му повярвам. :)

Може да не е ТОП 20 или 50. Кои игри за вас са най-значимите в този период? Кои играхте най-много? Имаше ли игри които да ви променят като геймър и да вдигнат летвата толкова високо, че вече нищо да не е същото? Какво мислите за това десетилетие, по-добро ли беше от миналото? Какви са вашите прогнози за следващото и гейминга като цяло? :mrgreen:

Потребителски аватар
The Demon
Контакти:
Console Master
Console Master

Re: Evocore - Games Of The Decade

Мнение The Demon5 месеца

The Demon's TOP 20 (Неподредени)

1. Dead Or Alive 5 - Toва бе файтъра който играх най-много и офлайн с приятели и онлайн с рандъм хора. Мисля че дори без Итагаки успяха да развият концепцията и да направят играта конкурентен турнирен файтър. Цялостно жанра е в тотален разцвет. Има толкова яки игри от жанра, стават все по-сложни и интересни. BlazBlue, Guilty Gear, Persona Arena, KOF, Virtua Fighter 5 Final Showdown, SF5... листа е безкраен. За съжаление не усетих повишаване на хората които играят такъв тип игри. Най-лошото е че и аз след DOA5, тотално занемарих тренировките. Няма време вече. :)
2. PES - Старата ми мания по футбола и PES продължава до ден днешен. Най-играните ми версии бяха - 2013 и 2014 на PC , 2016 на Xbox 360 и 2018 на PS3. Последната според мен си остава и най-добрата. :)
3. Persona 5 - Moже би най-перфектната игра на десетилетието.
4. Dark Souls - Бих написал Demons Souls, но тя е 2009-та. Тази има уникални нива и атмосфера. Дори двойката да беше по-изпипана с повече неща от единицата и вървяща по-добре... Първата част ми е по-запомняща.
5. Deadly Premonition - Игра на която всеки може да намери много кусури, но въпреки това ми достави невероятно удоволствие докато я играех. Чист кеф подобен на Dreamcast/ps2 времената, с мега откачен сюжет.
6. Monster Hunter поредицата - Това бижу го намерих във момент в който имах тонове свободно време. Направих над 600 часа главно на MH4, MH Generation и MH World. Пробвах от историческа гледна точка и MH Tri за Wii, MH3U и MH за PSP. Бях чувал че е много популярна тази поредица в азия и много се радвам че имах шанса да я усетя. Не е за всеки, но аз оставам фен до гроб. :)
7. Final Fantasy XIV online - Новите сингъл плейър игри от поредицата не мога да ги усетя след 10. Тази е единствената която ме кефи. Имах опити към 2010-та да играя онлайн 11-ката, после пробвах други MMO-та, най много Guild Wars. 14-ката обаче е първото в което успях да задълбая, да се запозная с приятели, да си направим гилдия... Минах главната игра, първият експанжън и сега съм на вторият някъде. Good Times. :)
8. Bloodborn - Едно от най-яките хардкор гейминг заглавия правени някога. Единствената истинска причина да имаш PS4
9. Nier Automata - Уникално продължение на феноменалният Nier. Минах всички важни финали и видях всичко което ти предлага играта. Такива игри трябва да се правят по-често!
10. Resident Evil 2 Remake - учебник как се прави римейк със съвременна графика и камера. Превъртях го без спиране, само със спане и игра.
11. Last Guardian - Изживяване което остава вътре в теб завинаги.
12. Аtelier Arland Trilogy - Имах нужда от класически turn based игри и се размазах от кеф със Atelier Rorona Plus, Atelier Totori на Вита и Atelier Meruru на PS3. След това играх и Firis но не ме изкефи като първите три.
13. Shenmue 3 - Чудото се случи! :lol: Играта по феноменален начин успява да заличи последните 18 години и е достойно продължение. Taка се правят продължения, с уважение към оригинала. Не завършва историята и чакането продължава. Дано всичко е наред и видим 4. :)
14. Dead Stranding - Играта на Коджима е нещо различно и рисковано. Опитва много неща, не във всички успява, но е глътка свеж въздух в морето от еднакви AAA игри. Радвам се че Коджима спря с Конами и милкването на MGSи. Нямам търпение да разбера с какво ново ще ни зарадва след този интересен проект.
15. YS VIII - още едно феноменално продължение с божествена музика, сякаш излязла през 90-те за PC engine CDROM :D Опитват нови неща, но запазва духа на поредицата започнала през 80-те. Falcom oще го могат.
16. Life is Strange - През този период играх много от този тип филмови игри. Игрите на Telltale, Wolf among us, Walking Dead 1, дори Game of Thrones играта ме изкефи :D Най-доброто от всички такива игри обаче беше Life Is Strange на супер талантливото френско студио Dontnod . Други страхотни игри които правят те - Vampire и Remember Me
17. Fallout New Vegas - Играта с която за първи път се впуснах надълбоко в open World. Не Skyrim, a Fallout New Vegas ме увлече така че да забравя да върва по мейн сторито. Обикалял съм, радвал съм се на малки детайли, на страхотните NPC-та и всякакви щури работи в тази поредица.
18. Devil May Cry 5 - DMC is BACK! :mrgreen:
19. Catherine - Tази игра е нещо велико. Още не мога да повярвам че съществува. Атлус по често трябва да опитват такива щури идеи.И не говоря само за геймплея. Сюжетно, диалози, герои - всичко е ТОП!
20. Mass Effect 2 - Много ме кефи света, расите, диалозите. Велика поредица. Даже изчетох 3-те книги които издадоха на бг. :)

Honorable Mention - Игри които много играх, но за малко не им стига да попаднат в TOP 20 - Gravity Rush, Animal Crossing New Leaf, StarCraft 2, Overwatch, Dragons Dogma, Yakuza 4, RE7 , Dragons Crown, Until Down, Virtua Last Reward.

Backlog (Игри до които не стигнах, но съм почти сигурен че ще ме изкефят) - Dragon Quest XI, The Witcher 3, Sekiro, DOOM, Legend of Heroes Trials of Cold Steel

New year resolution ми е в следващата година да играя повече Indie игри, че натрупах голям списък, а не стигхам до тях. :lol:

dra6ko_second_chance
Console Master
Console Master
Регистриран преди: 12 години

Мнение dra6ko_second_chance5 месеца

Аз най-много се кефя че има страшно много indie/платформер игри.Отдавна,от години ми се искаше да правят повече такива игри стил старите типажи 2D тук таме 3D но с готина графика и малко по-ускорен gameplay.Определено мога да кажа че последните 3-4 години това ми доставя най-голямо удоволствие от към игра.А и не са претенциозни от към системи изисквания което е всъщност най-големия плюс за мене.Също така не са и твърде ангажиращи от към продължителност на игра.Някак си може би и не с толкова свободното време,дългите игри ме отегчават.
Хем са готини,хем с ниски изисквания.В сравнение мога да кажа,че с топ машина долу горе от 2010 години,все още мога да играя на повечето съвременни от този тип които излизат.
А беше преди когато сядах и играех RGP/JRPG-та,че и да ги докарвам до края.

Потребителски аватар
me3x
Контакти:
bad-ass-muther-fucker

Мнение me3x5 месеца

Bloodborne
Nier Automata
Forza Motorsport 7
Dark Souls
Dead or Alive 5
Ori and the blind forest
Shovel Knight
Sekiro
Bayonetta 2
Hollow Knight
Zelda BOTW
Resident Evil 2 Remake
etc.

Имам страшно много фаворити, тъй че ми е трудно да правя какъвто и да е лист/топ. Искам да спомена обаче, че творчеството на Миязаки е над всичко останало в гейминга през последната декада лично за мен. Играта е Bloodborne.
You can't choose your enemy, but you can choose how to fight

Потребителски аватар
vvarp
Контакти:

Мнение vvarp5 месеца

Хубава тема :yes:

Към вече изброените, бих добавил:
класиката Vanquish,
The Wonderful 101 - дълбок и възнаграждаващ екшън, зрелищност и веселяшки тон,
Deus Ex: Human Revolution + Mankind Divided - съвременен Деус с многомилионен размах,
Dishonored + Prey '17 - добър баланс между експерименталност и шлифованост,
Nex Machina - shoot'em up на десетилетката
и с известни резерви, Homeworld: Deserts of Kharak - прилична стратегия-новошколка.

Иначе да, десетилетката не беше силна. Вярно е, че бюджетите са една от причинините, но и самото десетилетие се падна между две конзолни поколения, без да завърши настоящото (2020). А догодина се чакат немалко неща, сред които Cyberpunk 2077, Babylon's Fall, Ghost of Tsushima, римейковете на Resident Evil 3 и Final Fantasy VII и т.н. Според мен, това тежкотоварно изпращане е редно да се числи към отминаващата дестилетка (201X).

По отношение на положителните тенденциите, към възхода на From Soft, бих прибавил този на PlatinumGames, CD Projekt, завръщането в играта на Нинтендо (Breath of the Wild, Xenoblade...) и Capcom (RE2, DMC5 и т.н.). Колкото до независимите студия - само тази година наизлязоха неща, като Мор (Pathologic 2), Disco Elysium, A Plague Tale, все изкусно шлифовани и предлагащи доволна доза новаторство в съответните си жанрове.

Друго развитие бяха многоочакваните продълженията на поредици, като Shenmue (след 18 г. чакане), Devil May Cry (11), Homeworld (13), Ico (11), Deus Ex (10), Resident Evil (14), X-COM (15), Doom (12), предстоят и още.

Сред отрицателните тенденции, ще спомена поредната офанзива на жиците (cloud gaming), каските (VR), както и на комарджийството. Добре, че и този път, трите начинания се издъниха. Предстои обаче нова серия опити през следващата десетилетка.

Най-неприятно "развитие" определено беше избуяването на циклежите-времегубки или т.нар. услугизация. Вече няма екшън-игра под 20 часа или ролевка под 100. Та и затова, по въпроса с пропуските, почти не съм пипвал RPG-та цяла десетилетка.
Последна промяна от vvarp на 25 май 2020, 07:41, променено общо 1 път.
Причина: добавяне на The Wonderful 101

Потребителски аватар
RRSunknown
Console Master
Console Master
Регистриран преди: 11 години

Мнение RRSunknown5 месеца

За мен декадата е на две части - преди и след като си взех PS4. Май беше 2015 този момент, не помня със сигурност.
Иначе баш в началото 2011-2013 бях без работа и имах време за много игра . Ако това го включвам в декадата това ми бяха най-силните години на предното поколение.
Ако включим 2010 - Байонета, Mass effect 2, Heavy rain, Alan Wake, Super Mario 2 (аз тогава си купих и Wii и се разцепих на него), nba JAM за Wii, Vanquish, Gran Turismo 5, God of War 3.
Starcraft 2 си я купих на рилийз , Civ 5 също и на двете барабар с експанжъните им имам стотици часове.
2011 също ми беше силна година
Uncharted 3, Rayman origins, Gears of War 3, Forza 4, Witcher 2.
Skyrim ми е най-играната сингъл плеър игра последните десет години както на рилийз с Xbox така и после римастера на PS4 - единствената игра на която имам 100% платини и ачийвмънти.
2012 и 2013 също не мога да се оплача от предното поколение
MAss Effect 3 - любима игра, Хало 4 - Диабло 3 излезна тогава ама аз не я играх . GTA5 и Last of US,

.
Ама да не се отплесвам имаше какво да се играе , но към 2013 почнах да се заебавам конзолите и да се ориентирам към добрия стар компютър на който играя и до момента
Трендът Моби - много циклих на League of legends 2013, пробвах Dota 2 и по едно бях зацилил на няколко едновременно. В момента не играя такива игри.
Трендът Игри с карти
От 2014 от бета версията играя Hearstone - до миналата година не бях пропускал ден , От преди една година почнах да играя Gwent. И двете ги бях спрял през тази година но сега ги почнах пак. Иначе пробвах всякакви ама цикъла е непосилен. (То и затова играя и Gwent в момента защото)
Трендът батъл роял- пропуснах го защото не ми допада.

PS4 все едно не съм я купил - имам към 100+ игри , играл съм двайсетина и то главно инди игри.

В момента играл Civ6 друга игра която с последните си експанжъни стана с качеството на предходната.
Диабло 3 не съм си го изтривал от как излезе експанжъна. Оттогава все едно му добавиха 2 експанжъна .
Поредицата Kingdom Rush - с тази игра си разтоварвах докато си правех диплoмата
мата, после си я взех и в Стийм и продъжава да е една от най-любимите ми игри.

Иначе и аз като Драшко се кефя много на това че излизат инди игри като едно време само че там нямам фаворит- доста такива играх, и на PC и нa PS4.

От големите заглавия хич ме няма - пропуснах всичко - Дарк соулсове и т.н. така и не ги играх.

CS GO играя също много редовно почти от как е излязла.

Станах пак PC геймър с тези игри тъй явно ме са ме променили. А пък го има и "трендът" Евтиния в Стийм и GOG откъдето си накупих класики
На Конзолния фронт нещата не се развиха както ми се искаше . Продължения, рециклации все по гриндажки геймплей във всякакви заглавия. РПГ-тата за мен умряха . Безбройни гриндърски опън уорлдове. Утрепаха с тоягата (за мен ) поредици като Mass effect, God of War и Fallout.
Гледам си рафта с PS4 игри - все добри игри ама нито една за която да ми се иска да седна на момента. Средна работа . Де да знам
аз си оставам на PC , PS5 бих си взел само ако има пълна обратна съвместимост.

Потребителски аватар
niki_
Контакти:
Console Master
Console Master

Мнение niki_5 месеца

Не знаm, защо е пак тоя разочарован тон който се въртит. Open world, конзоли, 100 часови игри, mobа, плетен мултиплеър ( който си го познае , знае ;) ) и тн.

Дам игрите не са тези от PS2, различни са, но знаете ли какво - ИМА ТОНОВЕ заглавия от всеки жанр който ви се играе. Не е нужно всичко да е АААААА+ production value за да е читава игра, това ни даде това поколение.
Екипите на големите игри днес достигат по 800+ човека, но със сегашните технологии и 30-40 със по малък бюджет правят супер читави неща.
Не искам да отварям старите теми от PS360 ерата, където всички сте писали за "ужасните" скриптирани игри по 8 часа, щото се въртеше на един глас във форума преди 10-12 години.

Само като ви гледам класациите... ДоА, Форца, Until Dawn, Dragons Crown, Death Stranding..... еми показвате единствено, че нищо не сте ( "сме", защото и аз влизам там) играли! Извадете си главите от пясъка на PS4 vs Xbox vs PC vs whatever модели и ще видите , че в днешно време имаме сигурно най- голямото разнообразие от жанрове и игри да избираме. Няма да правя никъв топ 20, нито топ 50, дори не съм близо до адекватен такъв заради огрмоното количество от супер класни неща, които съм пропуснал.

Просто цъкайте когато можете, колкото ни позволява времето и chill out :)

Потребителски аватар
me3x
Контакти:
bad-ass-muther-fucker

Мнение me3x5 месеца

Wut?!

Потребителски аватар
niki_
Контакти:
Console Master
Console Master

Мнение niki_5 месеца

Какво съм написал, надявам се , че не се припознаваш лично, говоря общо какви неща пак чета:
Продължения, рециклации все по гриндажки геймплей във всякакви заглавия. РПГ-тата за мен умряха . Безбройни гриндърски опън уорлдове. Утрепаха с тоягата (за мен ) поредици като Mass effect, God of War и Fallout.
За мен лично, десетилетието на 2000-2009, беше по-добро от сегашното. Не това сега не беше силно, но предното, особено началото си бяха златните години на гейминга. Възхода на open world концепцията, масовото навлизане на сървисите, бюджетните игри продължиха да залагат на сейв концепции и екшън
Иначе да, десетилетката не беше силна. Сред отрицателните тенденции ...
Това са цитатите в темата, и са все тая, защото игри има колкото искат от всеки вид.
Особено за Demon-а с който спорим на ежедневни начала по темата за PS4 и как нямало игри вече, а не е пипал почти нищо от тоя джен, било инди или с висок бюджет.
Не виждам място за негативност към състоянието на гейминг-а изобщо, както се описва често в тоя форум, a само хора които просто не играят вече толкова много, което е окей само по- себе си, защото времто е кът вече.

Потребителски аватар
RRSunknown
Console Master
Console Master

Аз затова съм писал "за мен"
Ако имаше от "всичко" по много нямаше сега да преигравам Starcraft 1 и Age 2 remastered.

Потребителски аватар
vvarp
Контакти:

Мнение vvarp5 месеца

@niki_ и на мен нещо ми убягва какво искаш да кажеш.
Ако съм разбрал правилно, има игри (количества от качество?), ама ние просто не сме ги играли?

Не мога да се съглася. Би ли обяснил как:

1. През изминалите десет години (2010-2020) излязоха повече нещa, които могат да бъдат наречени класики (шлифовани, новаторски и в крайна сметка, основополагащи заглавия), отколкото през предишните (2000-2010).

Според мен, не излязоха, затова считам десетилетието за по-слабо от предишното. Смятам също, че има осезаем спад в новаторсвото. Може да се пусне тема, стига да има интерес.
Всичко това, разбира се, не променя факта, че през отминаващата десетилетка имаше доста на брой добри, макар не революционни неща.

2. Стотиците часове еднообразен циклеж са хубаво нещо.
Моята позиция съвпада с тази на RRS, затова пропуснах доста от уж супер читавите, ама всъщност времеемки баш-циклежи.

3. В края на краищата, трябва ли всеки да изиграе няколко хиляди заглавия за да е меродавно мнението му?
Иначе казано, нужно ли е да изпиеш морето, за да рабереш, че е солено?

Потребителски аватар
The Demon
Контакти:
Console Master
Console Master

Мнение The Demon5 месеца

Идеята е да си припомним хубавите мигове с различни игри през този период. Да се сетим за хубавите моменти и да ни стане по-празнично на душата. Да се заредим с положителни емоции през новата година. :) Класации трудно се правят, но ей така някакви игри, някакви спомени, някакви мисли. Нещо което да остане във форума. Сори niki, не съм искал да звуча негативно. Но си държа на твърдението, че миналото десетилетие беше по-добро. Това не значи обаче, че това е лошо. Много неща се промениха, но яките игри още ги има. Ако исках да изброявам лошите неща, щях да кажа за премахването на манюъла, който беше неразделна част от всяка игра последните 30-35 години. За мен беше част от изживяването да чета манюъла. Виждам че скоро си заминава и физическото. Разбира се, винаги нещо си отива, друго идва. В края на периода 2000-2009 си отидоха гейм списанията. Те бяха също част от изживяването за мен, но вече ги няма. Сега обаче има друг плюс. Достъпност на игрите. Има тонове силно намалени, игри които се пускат безплатно (Само oт Epic Store имам над 30 безплатни игри) , даже и нови игри ги намаляват силно първият месец, понякога когато не са успешни.

Vvarp добре ми напомни за двете части на deus ex.Тази игра andycole много ми я хвалеше. И много индита съм пропуснал, както стана на въпрос горе - мe3x каза Ori, Shovel Knight... дори Bayonetta 2. Не може всичко. Всеки си има някакви гилти плежър игри, на които хвърля тонове часове. При мен сега бяха DOA, PES и MH. Не че смятам че са дъ бест и на всеки ще харесат както на мен. За повечето игри трябва да съм в настроение, свеж, отпочинал. Но PES и някакво рали, винаги мога да си пусна. :)

Mного ми е приятно да чета през кои игри сте минали последните 10 години. Кои игри са ви загубили най-много времето. :) RRSunknown доста добре обобщи и въпросните 3 модни тенденции. Мобите и батъл роялите ги пропуснах, не можах да усетя забавата. Може би трябва да си от това поколение за да го разбереш и да играеш със връстниците си. С карти малко поиграх - Heartstone, magic the gathering.... даже една японска перверзна игрица за VITA - monster monpiece. :lol:

Последната година и аз се връщам към PC-то. Не в тая тема, а в една друга vvarp каза че краят на конзолите идва с края на CRT телевизорите. От определена гледна точка имаше нещо много вярно в това. Някъде към края на 2000-2009 десетилетието умира смисълът на конзолната идея. Особено когато всички игри започнаха да излизат за всичко и започнаха да се правят видеа къде какво върви по-добре. В момента в който спряха да се правят игри за хардуера на конзолата и почнаха да ги сравняват с PC, всичко свърши. Затова и аз вече не виждам смисъл. PS5 може да си взема в някакъв краен случай... и то свързан с някакво удобство което в момента не ми идва на ум, но може да се появи в последствие. Вече когато игрите се правят на еднаква архитектура, излизат едновременно или с малко закъснение за PC. Отделно се инсталират целите на конзоли, имат пачове по-големи от тях, трябва да играеш с абонаменти... Конзолите започнаха да приличат на PC все повече и повече. Ще се върна към PC-то следващото хилядолетие със сигурност. Или поне ще опитам следващите години да видя какво е. Голям плюс ми е обратната съвместимост както на игри, така и аксесоари като стикове и падове. Наскоро даже когато RRsunknow спомена че играе AOE2 ми се прииска да си я намеря, но нещо не успях и си пуснах StarCraft 2.... Oтдавна не бях играл стратегии и много се изкефих. Към 5-6 часа без спиране откарах. Мисля в бъдеще да се върна и към АОЕ2 и жанра на стратегиите. Малко ми липсват. :)

Това за което отворихте дума че навлиза напоследък и е негативно, е пряко свързано с игрите. Така е. Промяната на разпространение на игрите, сървисите, абонаментите.... всичко това ще повлияе по някакъв начин на игрите, на тяхната форма, качество и продължителност. За добро или за лошо. Няма как да се промени това. Дори нещо толкова дребно като Open World модата промени игрите и тяхната продължителност. Както и примерно с GAME PASS, Microsoft ще видят кои игри правят най-много часове и такива игри ще финансират в бъдеще. Това е само пример за услуга. Където се правят пари, там ще се и наливат най-много пари.

Важното обаче е да се съсредоточим в игрите, защото все още е пълно с хубави и си струва да говорим повече за тях. :) Няма значение много на брой си играл последните 10 години. Една игра да напише някой, че му е доставила стотици или хиляди часове кеф или пък че му е променила живота и разбиранията за гейминга или че го е развеселявала в трудни моменти... Ще ми е кеф да разбера коя. :)
Последна промяна от The Demon на 30 дек 2019, 20:37, променено общо 2 пъти.

Потребителски аватар
niki_
Контакти:
Console Master
Console Master

Мнение niki_5 месеца

Не бе , нали е форум, както казахме коментираме личното мнение, не искам да се заяждам.

Моето е , че не си подбирате игрите и живеете в миналото. Изтъквате негативи каквито може да налеем за всеки период в различен контекст ( дадох ви пример с писанията в тоя форум 2006-2010).

Има брутално разнообразие точно днес и сега от топ неща, дори жанрове които бяха почти умрели цъфтят с десетки читави игри.
Ако искате “фундаменталени игри” произлезли в зараждането на 3D-то, еми не гледате рационално на процесите и еволлюцията в едно изкуство. Това деситилетие е различно, но не по слабо, дори и моето сърце да е в ps2 ерата. IMO :)

Потребителски аватар
me3x
Контакти:
bad-ass-muther-fucker

Мнение me3x5 месеца

niki_ написа:
5 месеца
Моето е , че не си подбирате игрите и живеете в миналото. Изтъквате негативи каквито може да налеем за всеки период в различен контекст ( дадох ви пример с писанията в тоя форум 2006-2010).

Има брутално разнообразие точно днес и сега от топ неща, дори жанрове които бяха почти умрели цъфтят с десетки читави игри.
Ако искате “фундаменталени игри” произлезли в зараждането на 3D-то, еми не гледате рационално на процесите и еволлюцията в едно изкуство. Това деситилетие е различно, но не по слабо, дори и моето сърце да е в ps2 ерата. IMO :)
Изиграл съм всичко което съм решил че си струва през последната декада. От трипъл ей до индитата. Пускам някво мнение...Толкоз. "Вие не знаете кво да играете"? "Живеете в миналото"? Защо се опитваш да налагаш мнението си на хора, които имат свое собствено, а и отгоре на всичкото да ги съдиш в избора им? Не те знам в ква роля си влезнал и в къв филм играеш, но това ми идва малко ту мач. И свършваме с "чил аут гайс"...куул. Мисля всеки тук е наясно с трендовете и на къде духа вятъра в гейминга....няма нужда. Брутално разнообразие имаше и в PS2 ерата. Друг е въпроса дали имаш времето, желанието и нервите да го пребориш.
Не ми се дълбае повече в коментарите ти, тъй като тотално ще дераилира иначе не лошата тема.

Потребителски аватар
RRSunknown
Console Master
Console Master

Age of Empires 2 Definitive Edition е за 30 лева в Стийм - пиратска я няма естествено.

Иначе забравих тренда - Walking simulator
Учудващо - там много се кефя Firewatch ми е стана една от любимите "игри" - "изиграх" я сигурно над 15 пъти . Много чил ми действа и ми харесва повече такъв тип експириъс вместо бомбастичен филмов експириънс в който се налага да водя бой .
Имах един период в който си редувах Firewatch като успокоително със Hotline Miami поредицата и Super meat Boy .

Потребителски аватар
niki_
Контакти:
Console Master
Console Master

Мнение niki_5 месеца

@me3x

За “туу мъч” точно ти си от последните които могат да говорят през годините, но винаги съм търсил лично аз диалог в отговите , защото споделяме мнение и опит. Не сме в тоя форум от година, две , че да си налагаме цензура мисля и да се галим с перо. Пределно ясно е , че никой не търси да обижда друг. Просто времето вече може би не ни позволява да играем толкова, всичко е фактор :)

Нямам какво да ти кажа , това ми е мнението за 10тилетката и го споделям с вас на базата на темата и някви оплаквания които цитирах, ако се припознаваш или обиждаш, сори , но и не мога да ти помогна ;)

Иначе темата е интересна и много комплексна :)

Потребителски аватар
vvarp
Контакти:

Мнение vvarp5 месеца

Ако все пак целим да има диалог, предлагам да се фокусираме върху по-малко неща наведнъж. В случая, според теб, Ники, кои заглавия от отминаващата десетилетка пропускаме?

Останалите (спорни) твърдения също заслужават да се обсъдят, затова, чувствайте се поканени да ги изразите в други теми. За някои вече сме говорили, примерно, "времето за игра е кът" - кът е, ама проблемът е друг:

viewtopic.php?t=7811

Потребителски аватар
niki_
Контакти:
Console Master
Console Master

Мнение niki_5 месеца

Говоря за цялата ситуация в индустрията. Аз не споделям мнение , че нещо липсва, даже напротив.
Не може да искате основополагащи неща , когато в PS1 / PS2 ерата гейминга в три измерено пространство е абсолютно нов и експериментален. Това е естествена еволюция , игрите като дизайн са в пъти по шлифовани днес.

Дори това на страна , кажете вие какво толкова ви липсва , дайте заглавия и да видим какъв аналог имат . Игри като Ico/SotC са ни отвивали главите , в момента има тонове Инди неща със сходен вайб.

Куестове , стратегии , RPG-та ? Кое ви липсва ? Стига дори Xeno Crisis е шибана нова игра за мега драйв на нивото на hard corps.. Ion Fury e топ шутър на build engine. Sonic mania e първото качествено продължение от десетилетия. Wasteland , baldurs gate 3, age of empires 4. Чувам , че fallout западнал, но никой не споменава outerworlds

Старо , ново, всичко има можем да изреждаме десетки.Изброяването на заглавия е безмислено надребнаване.

Тезата ми е , че гейм дев-а е по достъпен от всякога и има страхотни заглавия за всеки вкус. Това е най големият принос на това деситилетие. Като брой високо качествени заглавия не мисля, че игрите са по малко , дори напротив повече са. Няма какво да се вкопчваме и притесняваме от някви трендове. Те винаги идват и заминават.

А ние , че сме стари и претръпнали е друга тема на дискусия.

Потребителски аватар
Jim Raynor
Console Master
Console Master

Мнение Jim Raynor5 месеца

Малко живец във форума - хубаво е да поспорим и евала на Ники, че disrupt-на. Разбирам, като цяло, всички гледни точки. Бих добавил и още една - и ние одъртяхме с едно десетилетие - трудно е вече да ни развълнуват неща както в детството или дори ранната младеж, по обективни и субективни причини. Чудя се как бих реагирал на един Witcher 3, ако ми беше първото RPG.

Присъединявам се към me3x: игрите на Миязаки са ми голямата любов през тези години, а Dark Souls специално ми е любимата игра въобще - шедьовър, който се надявам да забравя идното десетилетие, та да изиграя на стари години отново с кеф.

За спада в новаторството - и така, и иначе - същото може да се каже и за предното десетилетие.

Да, революциите бяха малко - една от причините, по моему, е че настоящата периферия си стигна концептуалния лимит откъм възможности за това какво "работи" още 2008-9. Вече няма книжки, но няма и нужда - всичко се играе по един и същи начин откъм схема на управление, топлата вода е открита. Дори при Нинтендо вече няма wii-motes, писалката на DS и т.н., които, малко или много, караха разработчиците да мислят за нещо различно в това отношение. Това не е нито зле, нито добре, просто го констатирам като факт, но една от лошите последици е, че има усещане за създаване на "калъпи", по които се изливат игри. Следващата стъпка е неясна - желанието за промяна и качествен скок е една от причините да се мъчат с каските, но поне засега няма изгледи да е това.

Голямото "но" при новаторството са малките независими разработчици (в някои случаи и просто сам човек), които изкараха наистина auteur неща. Горе са изброени някои, но не видях например Papers, Please и Return of Obra Dinn. Това са иновативни заглавия, които играят с възможностите на гейминга като вид изкуство отвъд копчета и комбота.

За циклежите - не съм съвсем съгласен, но може и да не разбирам съвсем какво се визира под циклеж. В интерес на истината, повечето циклежи в наши дни са относително щадящи към геймъра. Наскоро изиграх Shadow of Mordor и като я започнах се ужасих - в типичен Ubisoft стил minimap-ът ме заля с колектибъли, мисии, подмисии и какво ли не. Реално просто ги игнорирах и я изиграх за около 10-12 часа - само основните мисии - и се забавлявах доволно, защото е много читава и иновативна игра, типично за Монолит. Това важи за всичките му Farcry's, Assassin's и т.н. соло времегубки - можеш да изиграеш колкото искаш. Мулти циклежи като MOBAs, bOttle royals/fronts/fields, Overwatch, Battlefront/field и т.н. няма нужда да коментираме, защото те се играят заради циклежа.

И на този фон, спомнете си колко дълги и разточени бяха (J)RPG-тата едно време (имам чувството, че един Suikoden можеше да се играе 100-тици часове, така и не го свърших), колко трябваше да се оре за какво ли не - от exp до ресурси - и каква досада беше да си ровиш в инвентара (а сега едно Diablo 3 има толкова благини в интерфейса в това отношение). Сетете се как се удължаваше изкуствено времето с някакви малоумни save системи тип пишещите машини и inc ribbon-ите в RE, или със завишената трудност на 99 процента от заглавията в NES/SNES ерата. Дори големи нинтендовски класики не са безвиновни в това отношение - от зелдите до метроид прайм.

Потребителски аватар
king_of_the_universe
Контакти:
The New King of Hyrule
The New King of Hyrule

Мнение king_of_the_universe5 месеца

1- Bloodborne
2- Dark Souls 1,2,3 и най-вече експанжъните на 2 и 3 (особено втория на тройката)
3- Nier Automata
4- The Witcher 3
5- Persona 5
6- Nioh
7- Age of Wonders 3
8- Blazblue
9- Shogun Total War 2
10- DQXI
11- RE2 Remake
12- DoA5LR (по-смотана от 4, ама все пак игра от поредицата + ВФ герои)
13- Yakuza 0
14- Civilization V
15- Dragon's Dogma
16- Gravity Rush 1,2
17- SF5 (втората игра от новата хобитска евтинджоска поредица, но все пак СФ)
18- Shovel Knight
19- Divinity: Original Sin 1,2
20- Sekiro

Honorable mentions: Bloodstained; Anarchy Reigns; Sleeping Dogs; RE Revelations 1,2; DBZ; Blazblue Cross Tag; Horizon; Yakuza 6; Far Cry 4; Ni No 2, игрите, които 100% съм забравил, както и чувал японки за Вита, известни най-вече със своята неизвестност.

Покрай Борне, Automata и Соулса позагубих интерес към Байонетка и Данте, но DMC4SE си я цъкнах и разтеглих с кеф.
5 изненадващо не ме влече, както и дъртите поредици на Нинтендон'т.

Борнето ме е развеселявало най-много и ме е избавяло от трудните моменти - босовете в играта, които те смъкват с 2 удара. :lol:
Най-много часове имам може би на Blazblue, AoW3, DoA5, DS2, Civ5, STW2.

Игри има от всички жанрове бол, а вече от толкова време играя, че не се вълнувам кое е иновативно, кое - не. А от оценки и ревюта не се влияя поне от 20 години. :roll: Не виждам нищо лошо да се живее с игрите от миналото (ретро) или да се цъкат само пресни игри. Лично аз обичам да редувам свежо с отлежало за по-добър контраст и по-пълна емоция. Особено ако си се прецакал в полусъница да праснеш 30-40 часа на събирай-кокали-и-кожи симулатора МонХън, най-добре е после да разпуснеш примерно с Гайден Трилогията за НЕС. Или поне с Шовъла.

В бъдеще се надявам да събера време и смелост да пробвам гръцкия Асесинс. Но пролетта излиза Нио 2 и всичко друго приключва.
Пак на пролет има 10-годишнина на Ниъра, така че стискам крайници за нов Ниър, поне новинка да пуснат!
Don't shoot! I'm a human!

Отговори
Подобни теми
  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания

Кой е онлайн

1 гост