Shenmue III

Reviews, previews, features.
Потребителски аватар
The Demon
Console Master
Console Master
Регистриран преди: 15 години

Shenmue III

Мнение The Demon5 месеца

Shenmue III

• Платформа: PC, PS4
  • Оценка: 8/10
Shenmue 3 e много интересен и уникален случай в съвременната гейминдустрия. Макар вече да минаха около 3-4 месеца след като я изиграх, все още не мога да повярвам че съществува. Shenmue игрите са трудни за описване, защото реално няма нищо друго като тях и от там идват много грешни сравнения. Накратко за тези незапознати изобщо с поредицата, в средата на 90-те, SEGA дава задача на Ю Сузуки да направи Virua Fighter RPG за SEGA SATURN. Играта е почти готова, но Saturn фейлва на запад и проекта се прехвърля на следващата платформа Dreamcast. Играта влиза в книгата на Гинес за рекорден бюджет - между 47 и 70 милиона долара. Истината е че в тази сума се включва в голяма степен и втората част, както и дългият производствен цикъл започващ от Сатурн. Shenmuе е замислена като killer app в борбата срещу Sony и огромният пазарен дял на първият PlayStation. Историята я знаете, не успява да е този killer app, който да продава конзоли като топъл хляб. Успеха е далеч от този на GTA3 примерно. Някои от ревюиращите не я разбират и дават средни оценки, което е пагубно за игра от такъв калибър. Разбира се този финансов неуспех и липсата на максимални оценки в пресата, както в повечето случаи, няма нищо общо със самата игра и нейните качества. Играта се оказва просто сложна за разбиране от масовият вкус. Toва в комбинация с ниската инсталационна база на Dreamcast и нереалистичните очаквания на SEGA, както и масовата истерия по идващия PS2, праща играта в историята като финансов провал, в някои отношения прехвалена, изпреварила времето си и неразбрана извън хардкор средите.

Изображение
ИзображениеИзображение
В днешно време ще срещнете три вида геймъри които биха коментирали Shenmue 3.

1. Първият тип е класически SONY фенбой или виден образец на така нареченото PlayStation поколение. Тези хора се характеризират с това, че са играли само Плейстейшън и съответно никога не са играли Shenmue. Това обаче в никакъв случай не би ги спряло да дават мнения за играта, на базата на гледане на филмчета и да правят заключения за анимациите в играта, от половин час игра или повтаряне на чути отнякъде мантри. Все пак Sony са най-яките. Невъзможно е за друга конзола, да има нещо чак толкова добро! Абсурд. :lol: Този тип хора винаги търсят кусурите в играта като вид защитна реакция. Най-често ще чуете от тях, че играта е прехвалена, дървена, скучна и не заслужава мястото в историята, като игра изпреварила времето си както технологично, така и идейно. Единствено SEGA нърдове могат да и се кефят. Точка! :lol:

2. Играчи елитисти - Те са на гребена на вълната. Характеризират с това, че са играли навремето играта, оценяват приноса и в технически аспект (за времето си), но в същото време не одобряват, че новата част не се съобразява с напредъка и модерните похвати в гейминдустрията последните 18 години. Тези хора най-често ще ви кажат че концепцията е морално остаряла, че играта ще се хареса главно на най-хардкор аудиторията и най-вероятно ще ви препоръчат да играете нещо по-модерно концептуално RDR2 (ако искаш open world) или направо Yakuza - която видиш ли е по-добра и в боя и във всичко.

3. Истински Shenmue фенове на поредицата - Те се харектеризират с това, че истински обичат поредицата и понякога са склонни да преувеличават за качествата й. Те също се делят на 2 вида. И едните и други вярват, че поредицата е феноменална, ненадмината в някои аспекти и няма други игри като нея. Едните обаче са реалисти, а другите не. Реалистите най-често ще говорят главно добри неща за Shenmue 3, a тези с нереалистичните очаквания …. От тях всичко се очаква, дори и негативни мнения. :lol:

Изображение
ИзображениеИзображение
От мен запомнете едно нещо. Не вярвайте на оценки за тази игра. В никакъв случай! :D Нито от пресата, нито от метакритик, нито от геймъри, нито дори от мен. :mrgreen: За тази игра впечатления можеш да си създадеш единствено сам и ако следваш тези 2 важни условия, няма да останеш разочарован.

Първо - Има само един начин да се играе поредицата и това е само от ПЪРВАТА ЧАСТ. Да почнеш от Shenmue 3 и да си градиш мнения за поредицата e престъпление. Играта е силно свързана. За да разбереш историята и дори геймплея в 3, трябва да почнеш от 1.

Второ - Нереалистичните очаквания нямат място тук. Играта е правена с ограничен бюджет. Нито ще има мащаба и графиката на open world в RDR2, нито кътсцените на Death Stranding, нито мини игрите на Yakuza натрупани и изчистени до перфектност от 10 излезли поредни части. Нито може да използва маскотите на SEGA за toy капсулите, както и аркадни игри и т.н. SEGA са взели някакви пари за лиценза от кикстартъра и не дават нищо напълно фрии. Тези които са чували за поредицата и се питат "Задължителна ли е тройката като игра? Ще ме обогати ли с нещо ново като играч " - По-скоро отговорът за тях е НЕ. Ако почнеш от 1, може би. Изисква се много специфичен вкус към игрите, да харесаш поредицата, ако не си стар фен. Има HD remaster, но вече като го няма wow effect-a от графиката, трябва да положиш малко усилия да почувстваш същината на играта. :)

Изображение
ИзображениеИзображение
Но стига с тоя увод. Нека да поговорим малко за новата Shenmue 3. :lol: Най големите ми опасения бяха, че парите няма да стигнат да се направят локации, със същото внимания към детайла, каквито имаше в оригиналните части. Все още твърдя, че няма PS2 игра с такова ниво на детайл, като този в първите две Shenmue игри. Те даже бият много от Ps3 и дори PS4 игрите. Просто си личи къде е отишъл големият бюджет. Най-голямата ми изненада и облекчение беше, че някак са успели да го докарат до нивото на старите игри, с модерна HD графика, Unreal 4 енджин, яки ефекти и т.н. Да, с някои изключения, но дори това е впечатляващо за една бюджетна игра.

Изображение
ИзображениеИзображение
Първото нещо което ми направи впечатление е, колкото добър преход се прави от старите игри към новата. В тройката графиката е логично по-добра, unreal 4 енджин, модерен хардуер... ала бала. Някакси обаче моделите и арт стила са така подбрани, че перфектно се вписват с по-остарялата графика на Dreamcast. Отделно шрифтове, звузи по менютата, смяната на деня с нощта и толкова други малки детайли... Не знам как са го направили, но си личи че новите момчета са си взимали много подробни бележки от старата игра. Прехода от 2 към 3 е феноменален. Това за мен е и най-голямото постижение на тази игра. Сякаш времето е спряло през последните 18 години. Дори не е само визуално и геймплейно тази прилика. Начинът по който Рю разпитва хората и говори ... Даже старият озвучител на Рю са го върнали. А той дори не е войс актьор, а каскадьор :D Всички тези неща за някой може да са минуси, но за мен прави играта едно от най-великите продължения за годината. Тези които се дразнят на деведесетарски войс актинг, винаги могат да обърнат езика на японски, а другите да се размажат от кеф на това колко близко звучи до старите. Друго нещо което са върнали е старият композитор на музиката, който е направил нещо феноменално. Ако бях разчекнал играта на съставни части като графика, музика, геймплей - музиката щеше да е 9 или 10 от 10. Графиката е както споменах по горе … мешана чанта. :lol: Да очакваш rdr2, last of us 2, death stranding и т.н. е леко нереалистично. Аз бих и дал 8/10 защото цялостно ми беше много приятна. На места беше толкова красиво и приказно.... Истинска поезия. 2та града в играта са реално създадени и запомнящи се. Като цяло всички места в поредицата са места, които са като втори дом за всеки истински фен. Тройката успява да НЕ бъде изключение от това правило. Едва ли някога ще забравя селото Байлу и крайречният град Ниау. Тук таме има и някоя по-постна текстура, но са рядкост и повечето са бая детайлни. Отделно светлините, разтителността и цялостните отражения, правят някои гледки спиращи дъха. Геймплея е типичен за поредицата. Правиш някакво главно разследване и разпитваш всички хора които пожелаеш. Понякога е интересно да питаш много народ за да видиш колко различни неща казват. Междувременно цъкаш за разнообразие разни мини игри и хазарт. Сайд куестове почти няма извън няколко изключения. Това е и разликата с останалите игри като Батман и други модерни такива, които те съсипват с обджективи. Мен ми е много напрягащо в игрите да ти изкачат разни съобщения "Achievement unlocked 1/47", "Emblem found 2/52 " или докато вървиш да те затрупват със задачки наляво надясно. Това го пиша като отговор на съфорумеца niki, който ме попита някъде защо е ОК да събираш 100 неща в Shenmue, a в другите игри не. Еми заради това е. Защото в Shenmue има много неща за събиране, но никъде не ти изкачат на екрана докато ги правиш. Примерно мини играта със събиране на маскота Chobu-Chan. Намираш го скрит по разните щандове, продавачите ти дават карти като награда, ама колко карти има за събиране и колко ти остават изобщо не знаеш. Можеш да си ги събираш за кеф и ако решиш да ги събереш всичките, да се поинтересуваш от някъде колко са... Но в никакъв момент не ти се натяква че пропускаш нещо, че си назад със събирането с цифри на екрана и т.н. Така е и с всички сетове дето правиш. Дали ще събираш билки, той капсули, chobu-chan и всякакви други. Същото е и с хазарта. Всички тия мисии ти си ги правиш за КЕФ и колко дълбоко ще навлезеш си зависи изцяло от теб! :yes: Много съм доволен че не я играх на PS4, a на Epic store. Така нямах трофеи, които също щяха да ми изкачат или най-малкото можех да се полакомя да ги правя и да си разваля първото минаване на играта. На второ или трето изиграване, може и да опитам да събера всичко, но първото я изиграх като дриймкаст игра.

Изображение
ИзображениеИзображение
Играта има и разни минуси. Прекалено е линейна на моменти. Да кажем е възможно да ти стане ясно къде трябва да отидеш по рано. Играта обаче ще изисква от теб първо да попиташ някой, който да ти каже къде да отидеш и чак тогава ще те пусне да ходиш там. Отделно има някаква механика за ядене, която всеки мрази. Спада ти HP-то докато тичаш и те кара насилствено да купуваш някаква храна да ядеш. Друго от което се оплакват е промяната на боя. За мен стария и новия бой са моменти в които главно помпам бутони. :lol: Лично аз не усещам старите да са по-добри от тези или обратното, но хората си харесват стария бой. Най-често споменаваният проблем на играта е, че сюжета върви прекалено бавно и почти нищо не се случва в играта. Явно хората са очаквали едва ли не завършване на поредицата. Лично аз до самият финал бях доволен и от броя на разговори и от броя на кътсцени, защото знам че има минимум още 2 части до финала. Отделно първата част също нямаше много сюжет, а втората имаше много. Може би сега като 3 няма много, 4 ще има? :mrgreen: В никакъв случай не може да се каже, че нищо не се случва.... сюжета се разкрива бавно и спокойно, появяват се и нови лоши герои, Рю създава и нови приятелсва… Макар тука да не е толкова добре направено като в 1 и 2 да кажем. Някои запознанства изглеждат леко ръшнати . Отделно научаваш повече неща за организациите и старите герои в играта. Вярно можеше и да не го карат толкова спокойно, особено като не се знае дали ще има пари за нови части. Но каквото такова. За сюжета ще се съди накрая. DLC-тата не са задължителни. 1вото ми беше фън, 2рото и 3тото ми се струват насилствено отрязани от играта по нареждане на пъблишъра. Като цяло DLC-тата са там за допълнителна благотворителност от страна на играча, който се чувства щедър и иска да подпомогне нова част. :)

Изображение
ИзображениеИзображение
Като финал бих добавил че на мен ми беше много забавно да се потопя в тази атмосфера отново. Отново предупреждавам, тази игра не е за нерваци. Задължително е бавно и спокойно да се придвижваш по сюжета и да се наслаждаваш на детайлите в играта. Това е игра която можеш да зарежеш за месеци и година дори и пак лесно да се върнеш в сюжета. Важно е да си създаваш собствени мисии и челинджи и да използваш фантазията си в този свят. Да се пробваш да спечелиш някакви награди от хазартните игри. Да работиш за пари (да караш мотокар, да цепиш дърва, да ловиш патици с голи ръце, да хващаш риба), да търгуваш, да се биеш или да залагаш. Дори просто ей така да се разхождаш в играта безцелно и напълно да се потопиш в атмосферата. Да гледаш цветята, залеза, двойката която е седнала на пейката до езерото, светулките, луната, шумните сергии по търговската улица... В тази игра всяка сутрин Шенхуа ще ти казва "Добро утро, добре ли спа?", хазайката ще ти иска наема за вечерта.... отделно ще гледаш анимации за лягане, за ставане, за обуване на обувки по 50 пъти. :lol: Ще купуваш хиляди предмети които нямат приложение, освен да ги разглеждаш, да им прочетеш описанието (което понякога е забавно) и да научиш нещо ново за азия. Другото им приложение е да отидеш да ги обърнеш в пари в близкия магазин за втора употреба вещи. Претупаш ли набързо по главната сюжетна линия, все едно не си живял в тоя свят. Дори самата играте те спира да го правиш по един или друг начин и играча който се опитва да я претупа, ще се оплаква че играта го кара да фарми за пари. :wink: Shenmue се чувства, тя не се обяснява. Тя е като живота. :D Мисля че точно това се е опитал да направи с първите две игри Ю Сузики и успешно го е пренесъл и тук. За тази игра мога да говоря до сутринта и толкова много неща сигурно изпускам... но все някога трябва да спра и по-добре да е сега, преди да е станало прекалено дълго. :P
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените файлове.
Последна промяна от vvarp на 01 апр 2020, 08:18, променено общо 3 пъти.
Причина: нов формат
Статии на фенове
Коментари

Потребителски аватар
Jim Raynor
Console Master
Console Master
Регистриран преди: 12 години

Re: Shenmue III

Мнение Jim Raynor5 месеца

Много готина статия, Демоне, отложих си спането, за да я чета.

Признавам си, че никога няма да изиграя играта, както не бих играл и предшествениците й - липсва ми въображение, за да играя игри, където сам си създаваш предизвикателството, тип тази, Animal Crossing или Minecraft - това ми е почти толкова натоварващо, колкото са за теб всевъзможните неща за правене и събиране в модерните игри. По тази причина не съм я и сложил в някакъв списък за изиграване (освен ако някога не се озова сам някъде, с Dreamcast и CRT), но сега преди лягане ще си пусна някакъв walktrough, за да погледам малко за какво става въпрос.

Въпреки това, винаги ми харесва да прочета обаче защо хората им се наслаждават, тъй като това издава за характер, различен от моя и някак се радвам, че ги има.

ПП. Надъхай се да пишеш и за Death Stranding.

Потребителски аватар
The Demon
Console Master
Console Master

Мнение The Demon5 месеца

Благодаря. :) Да, затова и реших да напиша нещо за играта. Не само да накарам някой да я играе, а и просто ей така да има информация във форума. За тези които не знаят какво е и/или не е за тях. Забелязах че доста хора не я разбират и несправедливо я обвиняват, сравняват я с други игри и се опитват да я приравняват под общо кратно с модерните неща. Действително има и нещо от animal Crossing в нея, особено в събирането. :) Death stranding също заслужава ревю, страхотна игра. Дано на мен или някой друг му дойде вдъхновението. Но няма да е лесно да говориш за тази игра. :)

Потребителски аватар
vvarp

Мнение vvarp5 месеца

Поздравления за статията :D Има голяма магия в тази поредица. Не мога да кажа, че ми допада като игра, но винаги чета с удоволствие за нея. Даже дебна документалката за направата на тройката - Shenmue Documentary - A Gamers Journey.

Ако искаш да качиш снимките на форума:
viewtopic.php?t=8017

Потребителски аватар
king_of_the_universe
The New King of Hyrule
The New King of Hyrule

Мнение king_of_the_universe5 месеца

The Demon написа:
5 месеца
В днешно време ще срещнете три вида геймъри които биха коментирали Shenmue 3.

1. Първият тип е класически SONY фенбой или виден образец на така нареченото PlayStation поколение. Тези хора се характеризират с това, че са играли само Плейстейшън и съответно никога не са играли Shenmue. Това обаче в никакъв случай не би ги спряло да дават мнения за играта, на базата на гледане на филмчета и да правят заключения за анимациите в играта, от половин час игра или повтаряне на чути отнякъде мантри. Все пак Sony са най-яките. Невъзможно е за друга конзола, да има нещо чак толкова добро! Абсурд. :lol: Този тип хора винаги търсят кусурите в играта като вид защитна реакция. Най-често ще чуете от тях, че играта е прехвалена, дървена, скучна и не заслужава мястото в историята, като игра изпреварила времето си както технологично, така и идейно. Единствено SEGA нърдове могат да и се кефят. Точка! :lol:

Демоне, Шеймоню 3 е ...стейшънка. Като такава, невъзможно е да не е яка! :lol:

За истинското ревю -> :yes:
Don't shoot! I'm a human!

Потребителски аватар
The Demon
Console Master
Console Master

Мнение The Demon2 месеца

Ето едно видео в което някой е обяснил по-добре от мен, защо Shenmue поредицата е била, все още е и винаги ще бъде шедьовър. (Не класика, а шедьовър :wink: )

Кой е онлайн