История на игрите в България

Дискусия за всички и всичко свързано с gaming :)
Потребителски аватар
king_of_the_universe
The New King of Hyrule
The New King of Hyrule
Регистриран преди: 15 години

История на игрите в България

Мнение king_of_the_universe2 години

Don't shoot! I'm a human!

Потребителски аватар
Chakan
Console Fanatic
Console Fanatic
Регистриран преди: 9 години

Re: Features

Мнение Chakan2 години

В Русия и до ден днешен има огромен култ към ретро гейминга - камара нелицензирани портове, хакове, преводи, дори и конзоли. Имам някъде по кутиите един Соник 2 изцяло на руски и пад от Dendy Junior. Интересно четиво, мерси :)
I have hunted evil for no less than a thousand years, for I am cursed to live until all supernatural evil is destroyed...I hunt...and fight...and kill...until the end of my curse.

Потребителски аватар
king_of_the_universe
The New King of Hyrule
The New King of Hyrule

Мнение king_of_the_universe2 години

Chakan написа:
2 години
В Русия и до ден днешен има огромен култ към ретро гейминга - камара нелицензирани портове, хакове, преводи, дори и конзоли. Имам някъде по кутиите един Соник 2 изцяло на руски и пад от Dendy Junior. Интересно четиво, мерси :)
В Китай е същата работа. Все се каня да изиграя 8-битовия им "демастър" на ФФ7 и все забравям, че го има. :D

Потребителски аватар
Chakan
Console Fanatic
Console Fanatic
Регистриран преди: 9 години

Мнение Chakan2 години

Мда, ФФ7 и Диаблото са много добри примери :)
I have hunted evil for no less than a thousand years, for I am cursed to live until all supernatural evil is destroyed...I hunt...and fight...and kill...until the end of my curse.

Потребителски аватар
Jim Raynor
Console Master
Console Master
Регистриран преди: 12 години

Мнение Jim Raynor1 месец

Потребителски аватар
king_of_the_universe
The New King of Hyrule
The New King of Hyrule

Мнение king_of_the_universe1 месец

Интересно, аз Терминатор съм виждал от края на 90-те. В началото на 90-те първо имаше Атарита, после бяхме заляти с качествени ментета с дизайна на Фамиком (не уродливата щайга НЕС), които се различаваха от Фамиком май само по цвета (аз имах сив). После пък дойдоха оригиналните Мега Драйвки. Преходът от Атари (2600?) към Фамиком бе визуално и геймплейно умопомрачаващ като прехода от родното футболно първенство по БНТ първо към неделното калчо по "Всяка Неделя", а после и към сателитките. Имаше чата-пата разнообразни вградени игри. Падовете държаха. Дори картриджите бяха шарени: масово лилави, по-малко червени, сини и т.н. Грозните жълтаци явно са дошли с по-евтините имитации на НЕС.

Потребителски аватар
vvarp

Мнение vvarp1 месец

Вярно, че имаше и Фамиклончета. Даже е писано назад в темата :)

Не съм съгласен обаче с понятието менте. Няма как тези неща да бъдат произведени, та камо ли да се озоват у нас без съдействието на компаниите. А и чипове не се правят току-така за кого да е.

Най-вероятно зад тези "ментета" стои официално-неофициална договорка между компаниите, естествено, политически обоснована - запазване на контрола над стратегическите технологии от новия тогава хегемон, изграждане на Китай като велика сила, възнаграждаване на Нинтендо под формата на достъп до пост-рейгъновия западен пазар и т.н.

Аргументи:
https://en.wikipedia.org/wiki/Dendy_(console)
The technical specifications of the Dendy are mostly consistent with those of the PAL version of the NES [...]
+
http://www.eurogamer.net/articles/2017- ... mes-market
Then in 1994, the newly-formed Dendy Company subsidiary of Steepler was invited to visit Nintendo of America president Minoru Arakawa and its chairman Robert Lincoln. There, the two companies signed a deal which not only gave Steepler the distribution rights for SNES in Russia; Nintendo also forgave them for selling a counterfeit machine.

Потребителски аватар
Jim Raynor
Console Master
Console Master

Мнение Jim Raynor1 месец

king_of_the_universe написа:
1 месец
Интересно, аз Терминатор съм виждал от края на 90-те. В началото на 90-те първо имаше Атарита, после бяхме заляти с качествени ментета с дизайна на Фамиком (не уродливата щайга НЕС), които се различаваха от Фамиком май само по цвета (аз имах сив). После пък дойдоха оригиналните Мега Драйвки. Преходът от Атари (2600?) към Фамиком бе визуално и геймплейно умопомрачаващ като прехода от родното футболно първенство по БНТ първо към неделното калчо по "Всяка Неделя", а после и към сателитките. Имаше чата-пата разнообразни вградени игри. Падовете държаха. Дори картриджите бяха шарени: масово лилави, по-малко червени, сини и т.н. Грозните жълтаци явно са дошли с по-евтините имитации на НЕС.
Терминатори имаше и средата на деветдесетте - 95-6-а със сигурност е била при нас - в моето градче на съботния битпазар един ги изкарваше в една шатра, заедно с всякакви касетки. Много се чупеха.

Жълтите касетки се даваха и под наем - купуваш си първата касетка, после я сменяш за левче - 1 касетка на 2 седмици ми беше лимита, не мога да си спомня коя ми беше първата игра обаче - беше голяма греда и ултра трудна.

Иначе, моят ментак се казваше Ветара, изглеждаше като един от редизайните на Мега Драйв 2 - крайно стабилна машинка, оригиналните падове устояха години.

Потребителски аватар
RRSunknown
Console Master
Console Master
Регистриран преди: 11 години

Мнение RRSunknown1 месец

king_of_the_universe написа:
1 месец
Интересно, аз Терминатор съм виждал от края на 90-те. В началото на 90-те първо имаше Атарита, после бяхме заляти с качествени ментета с дизайна на Фамиком (не уродливата щайга НЕС), които се различаваха от Фамиком май само по цвета (аз имах сив).
Никога не съм виждал такъв - аз където бяха жълти или жлъто-червени с кутия на NES /не на famicom/ и бяха познати като тайвански игри. Всъщност появиха се масово едновременно или след SEGA MD /а първо имаше някакви атарита за богатите с по 800 игри вградени/ и това беше основната причина за масовото пренебрежение към супер марио и нинтендо игрите - никой не осъзнаваше, че една конзола е по-старо поколение а се възприемаше като телевизиона игра за бедни. Касетките бяха жълти и като се замисля никога не съм виждал някой от хитовете на Нинтендо - само търд партите . Касетки трудно се намираха в началото - основната причина да превъртя Каратека 200 пъти , защото само нея имах.
Чак години по късно видях терминатор конзола - която ми се стори още по зле защото нямаше вградени игри.
Но като цяло тези конзоли не вървяха много защото всеки играеше на SEGA по клубчетата. Даже не знаехме че SNES съществува :)

Потребителски аватар
king_of_the_universe
The New King of Hyrule
The New King of Hyrule

vvarp написа:
1 месец
Не съм съгласен обаче с понятието менте. Няма как тези неща да бъдат произведени, та камо ли да се озоват у нас без съдействието на компаниите. А и чипове не се правят току-така за кого да е.
По-скоро китайците, както винаги, най-вероятно са заделяли от производствените си мощности да се пробват в Източна Европа, която тогава никой японец не я бръснеше за нищо.
Jim Raynor написа:
1 месец
Терминатори имаше и средата на деветдесетте - 95-6-а със сигурност е била при нас - в моето градче на съботния битпазар един ги изкарваше в една шатра, заедно с всякакви касетки. Много се чупеха.

Жълтите касетки се даваха и под наем - купуваш си първата касетка, после я сменяш за левче - 1 касетка на 2 седмици ми беше лимита, не мога да си спомня коя ми беше първата игра обаче - беше голяма греда и ултра трудна.

Иначе, моят ментак се казваше Ветара, изглеждаше като един от редизайните на Мега Драйв 2 - крайно стабилна машинка, оригиналните падове устояха години.
Като поразгледах снимки на ментетата на Фамиком, мойта мязаше на "Денди", но без тоя надпис. Имаше си Марио и Броса, Контра, Диг Дъг, Айс Клаймърс, Рейд он Бънгълъс Бей, Скай Дистройър, Роуд Файтър, 2 игри с дребни нинджи и пълнежи. Пищак + Дък Хант и Хоган'с Ели също! Естествено, най-много бях впечатлен от Контрата!

Първата ми купена дискетка бе лилава - Кунг Фу Мастър! Втората - Галага. После от една барака до основното даскало набарах японската версия на Гайден 2: Нинджа Рюкенден 2. Харесах си я по картинката. Смлях я с ултра голям зор на черно-бяло телевизорче "Юност". После тежкарски минах на цветен "Велико Търново". Там имам страшни спомени от много добри ментета: Панч Аута, Майти Файнъл Файт, СФ2, Уърл Хироус, Каге, Гайден 3, етс. :lol: Котката събори елхата върху кознолката и я напълна с игли. Пак изкара доста време след това.

Като набарах Мегадрайв, бях на 2 игри доста време (нема кинти!): Фатъл Фюри и Соник 3. По клубовете: Мортал, СФ2, СоРовете. :lol: Можеше да заменяш дискетките (връщаш и доплащаш лев - във Варна), обаче аз само връщах смотаните игри, че да направя колекция от пиратски класики.
RRSunknown написа:
1 месец
Но като цяло тези конзоли не вървяха много защото всеки играеше на SEGA по клубчетата. Даже не знаехме че SNES съществува :)
СНЕС видях за първи път в "Пулсар" като бях първи курс студент в София: 1996-а. :lol:

Трябва спец-тема за конзолите в Б-я. :D

Потребителски аватар
vvarp

Мнение vvarp1 месец

Писали сме преди години за фамиклончетата и пиратките. Но е хубаво да има тема за игрите в България. Затова и си позволих да задам съвсем обща тематика.

По първата точка, действително се реализираха промишлените мощности, още тогава изместени в Азия. Имаше и все още има китайска електроника, но самите чипове са предимно от Тайван, където е съсредоточено производството на полупроводници в следрейгъновия свят. Представителят на Денди също говори за поръчка от Тайван.

Каква ли е историята на "руските" Game & Watch? Водят ги клонинги, но са напълно идентични с оригинала, изключвайки замяната на Mr. Game & Watch с Ну, погоди и Мики Маус.

Иначе, вярно имаше много неща за НЕС. Изключение правеха Zelda, Super Mario 3, Metroid, Castlevania, Final Fantasy, Dragon Quest и др. Официалната версия е, че не са се правели пиратки заради скъпоструващата батерия за запис. Едва ли е (само) това и няма начин да е съвпадение, че изброените са се издавали по това време точно от Нинтендо Америка.

При нас най-много се играеше "Танк 90". И до днес доста читава и на единична и на двойна. Това дефакто се явява архетипният кавър шутър :bowily: Дълги години по-късно разбрах, че става въпрос за "мод" на Battle City (Namco, 1985). Имаше множество вариации, като повечето "пиратки" по това време. Интересно също, че вариациите не бяха просто находчиви модове, а в много случаи развиваха оригинала все едно са истински продължения. При танковете бяха добавени нови нива, повече умения и възможност враговете да се ползват от същите тези умения. Даже неща като Супер Марио 1 и Адвенчър Айланд не правеха изключение. Не вярвам всичко това да е плод на изкусно хакерство. По-вероятно е "пиратите" да са разполагали освен с производствени мощности и с изходния код на софтуера.

Прочее, фамиклончетата бяха доста популярни и имаше почти във всяка къща. Паралелно с това, аркадните зали също никнеха като гъби. След това, действително Мега Драйв беше голяма работа - игри с аркадно качество у дома. И аз си направих колекция :D Обаче СНЕС просто отсъстваше. Дотолкова отсъстваше, че в един момент се беше появил порт на Марио Уърлд за Мега Драйв. Причините за липсата на СНЕС - Нинтендо Америка са се наговорили вече официално с Денди (по-предния цитат), като лицензията вероятно е била свързана с твърде непосилна надценка за дивашки разграбените страни от СИВ. От там, на пазара у нас доминираха Мега Ментета, щото Сега явно са искали да повторят успеха на НЕС на всяка цена.

След Мега Драйв, масово навлязоха оптичните дискове, компютрите и тук-там по някой Плейстейшън 1. През втората половина на 90-те се появиха първите нашенски пиратки от "оригинален" тип, благодарение на родното производство на дискети и дискове в незатритите по това време ЗЗУ и ДЗУ. Доста неща са ми минали през ръцете, последно Grim Fandango ('99). В по-късни години, същите тези дискове изживяха втори живот - плашеха гаргите по дворовете :D Новият век донесе времената на OGM, Neogamer, останалото е ясно.

Идват на ум и други исторически размишления, но ще пиша направо в темата за стратегиите.

Потребителски аватар
epedos
Console Master
Console Master
Регистриран преди: 13 години

Re: История на игрите в България

Мнение epedos1 месец

Доста любопитна теория, че всъщност ментаците са били леджит, това колко е достоверно? Звучи логично.
PS4 "who knows when" Crew

"‎И по случайност девет от десет българи слушат поп-фолк, брато,
а от нас няма по-прост пост-соц народ..."

Потребителски аватар
Jim Raynor
Console Master
Console Master

Мнение Jim Raynor1 месец

Имате ли спомен колко струваше мегадрайв?

Спомням си как го гледах на един рафт жално с идеята, че няма начин да ми го купят, защото е скъп, но със сигурност не струваше нещо дори близко до еквивалента на 200 паунда (launch price в UK) - това трябва да са били няколко заплати в България около Виденовата зима. Може да е бил и ментак, разбира се.

Потребителски аватар
epedos
Console Master
Console Master

Мнение epedos1 месец

15-20лв беше менте нес-а, мега драйва беше 40-60 ми се върти по спомени.
Дискетите бяха 2-8лв за нес и 15-25 за мд2.
Поне баща ми на толкова ги търгуваше периода 1997-2002 :D фак това е преди 20 години, депреснах

Потребителски аватар
cain
Moderator
Moderator

Мнение cain1 месец

Аз мега драйва помня че като ученик 93 или 94 цяло лято брах сливи за да мога да изкарам надник и да си я купя. Майка ми разбира се доплати мисля че повече от половинат :D Абсолютно си струваше защото за мен скока от 8 към 16 бита беше огромен. Една от първите игри беше Jungle Strike и интрото (атомния взрив, новинарската емисия) ме беше впечатлило.
PC mustard race

Потребителски аватар
tosh
Console Ninja
Console Ninja

Мнение tosh1 месец

Аз си купих оригинален Mega Drive 94та година за около 400 лева/германски марки от Пулсар. Сега проверих и официалната цена е била 189 паунда :D Преди това имах неоригинален фамиком клонинг с формата на летяща чиния:) купиха ми го за 30-40лв.

Потребителски аватар
epedos
Console Master
Console Master

Мнение epedos1 месец

cain написа:
1 месец
Аз мега драйва помня че като ученик 93 или 94 цяло лято брах сливи за да мога да изкарам надник и да си я купя. Майка ми разбира се доплати мисля че повече от половинат :D Абсолютно си струваше защото за мен скока от 8 към 16 бита беше огромен. Една от първите игри беше Jungle Strike и интрото (атомния взрив, новинарската емисия) ме беше впечатлило.

Какво говориш, скока от марио 1 до мк2 беше от пиксели до ФИЛМОВА ГРАФИКА, добави моля ти се едноцифровата възраст на която сме били и си представи за какво става дума :lol:

Иначе 93-та ми купиха първия фамиком менте, с който си карах до самия край... след като претърпя запояване на кабелите директно в конзолата и кви ли не ремонти от баща ми и още си пали сигурно :lol: 100 марки струваше и имаше 20 (различни) вградени игри (някои от които тмнт3, цубаза, марио...). Но изглеждаше точно като фамиком:
Изображение

Потребителски аватар
cain
Moderator
Moderator

Мнение cain1 месец

И аз имах такова, нямаше кабел ами антена :lol: И един милион вградени игри които бяха просто разновидност на 3-4 игри.
PC mustard race

Потребителски аватар
king_of_the_universe
The New King of Hyrule
The New King of Hyrule

epedos написа:
1 месец
cain написа:
1 месец

Какво говориш, скока от марио 1 до мк2 беше от пиксели до ФИЛМОВА ГРАФИКА, добави моля ти се едноцифровата възраст на която сме били и си представи за какво става дума :lol:
Какво говорите, от Понг/Бокс/Тенис/Ски (4бит) на Контра и Марио е ебахти визуалния скок! :lol: После от Контра на Аладин и отАладин на МГС. Че и от МГС на МГС2/Шеймоню.

Ей това дънехме с бащата 88-ма или 89-та:

Помня как ми изтичаха блажните очи по ВФ за Сатурна (винаги въртяха някакво тек демо в Спортния дворец във Варна), докато още влачех МД (и преди Стейшъна да дойде да се разпише с Теккен демо). И точно като почнаха да въртят Теккена, се пръкна някакъв тотален ментак на Теккен за МД и си викам, ей сега ударих кьоравото. па то:

:lol: :evil: :lol:

Потребителски аватар
me3x
bad-ass-muther-fucker

Мнение me3x1 месец

Аз бях един от малкото късметлии, който можеше да играе на лаунч дейт всичко от Sega Master System до PSOne. Говорим за периода 1989-1997. Имаше клуб в града ми(Асеновград), който се стопанисваше от "Чичката"(мир на праха ти Петьо). Та този човек обичаше видео игрите(най големия фен на Sega който познавах), беше крайно на "ти" с всичко ново на пазара, имаше си хора които често пътуваха в чужбина и му внасяха както игри, така и списания с всичко важно, което се случваше на гейм сцената. След като играех всичко читаво на лаунч дейт в клубът му, ми беше лишено от логика да си купя конзола за 400 марки и да играя на нея неща, които вече бях играл при него - все пак игрите идваха първо винаги при него, и след това където и да било другаде. Отделно отдаваше и конзолите под наем. Така например с минимални спестявания от джобните ми за няколко дни си спрятах гейминг уикенд с Link to the Past на премиерата и. Разбира се през този период имах в къщи от прословутите клонинги, както и оригинален MegaDrive. Но винаги си знаех, че ако искам да чекна до къде е стигнал гейминга, то трябваше да ида при него.
После се появи PSOne и тоновете достъпен пиратлък по главната на Пловдив. Няма да споменавам имена на магазини и хора, но някой от вас ще останат шокирани ако разберат кой стоеше зад това. Това беше и момента в който вече имах достъп до интернет, та реших да си купя PS1 и да си карам с писани дискове. Това беше и момента, в който спрях да посещавам "Чичката". Продължавах да го виждам от време на време само заради дискусиите които ми беше все така приятно да водиме. След като отворих моя клуб чат пат идваше да си лафим, тъй като той беше минал изцяло на PC в неговия, заради законови съображения, но знаеше, че аз все още имах една камара конзоли.
Та толкоз за добрите стари времена....
You can't choose your enemy, but you can choose how to fight

Кой е онлайн